RDZENNI MIESZKAńCY KANADY WNOSZą POZEW PRZECIWKO POLSKIEMU KSIęDZU. CHODZI O MASOWE GROBY

Sąd w Calgary zgodził się w poniedziałek na rozpoczęcie procedury pozwu zbiorowego przeciwko polskiemu księdzu z Edmonton. Pozew wniesiony przez członkinię kanadyjskiego plemienia Haidów, Sphenię Jones, dotyczy negowania historii.

Przyczyną pozwu stało się kazanie, które polski ksiądz Marcin Mironiuk wygłosił 18 lipca 2021 roku w języku polskim, w kościele Matki Bożej Królowej Polski w dzielnicy Old Strathcona w Edmonton. W kazaniu tym duchowny powiedział, że informacje o nieoznaczonych grobach przy byłych "residential schools", przymusowych szkołach dla ludności rdzennej, to "kłamstwa" i "manipulacja".

Pod koniec maja 2021 roku w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej przedstawiciele rdzennej ludności Tk'emlups te Secwepemc poinformowali o odnalezieniu po badaniu georadarem szczątków 215 dzieci przy takiej właśnie szkole.

Kanada. Rdzenni mieszkańcy wnoszą pozew przeciwko polskiemu księdzu

Mironiuk mówił też podczas kazania w 2021 roku, że wybrał się z kolegą do Kamloops, chcąc zobaczyć "masowe groby", ale nie został wpuszczony przez rdzennych mieszkańców Kanady na cmentarz. Duchowny twierdził też, że to nie Polacy zamordowali w Jedwabnem w lipcu 1941 roku swoich żydowskich sąsiadów.

Redakcja poleca

Ukraiński minister podjął decyzję ws. mobilizacji. "Tak to nie działa"

Prezydent Iranu grozi unicestwieniem Izraela. "Nie pozostanie nic"

Jones uznała, że przeprosiny archidiecezji z 2021 roku i samego księdza to za mało. Chce zorganizować specjalną podróż, podczas której będzie opowiadać o tym, co działo się w szkołach dla Indian. W sądowym komunikacie, cytowanym w poniedziałek w mediach, napisano, że chodzi o pozew o zniesławienie, w imieniu Jones i tych, którzy przeżyli szkoły dla przedstawicieli rdzennej ludności i którzy głośno mówili o przypadkach śmierci dzieci w tych szkołach. Jeszcze w ub. roku Kościół katolicki zaproponował Jones pozasądową ugodę, ale ona odmówiła.

W 2021 roku archidiecezja Edmonton w komunikacie podkreślała, że "oświadczenia dotyczące wspólnot żydowskich i rdzennych mieszkańców Kanady oraz przymusowych szkół są całkowicie nie do przyjęcia”. Dalsze decyzje w sprawie księdza miało podjąć zgromadzenie misjonarzy oblatów, którego Mironiuk jest członkiem. W sierpniu 2021 roku został bezterminowo odsunięty od pełnienia swojej funkcji decyzją arcybiskupa Edmonton Richarda Smitha.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap

2024-04-23T18:46:21Z dg43tfdfdgfd