WYSZLI NA ULICE Z WYJąTKOWEGO POWODU. CHODZI O POGODę

Mieszkańcy Bangladeszu walczą z falą potężnych upałów. Temperatury sięgają nawet 42 stopni Celsjusza. Ze względów bezpieczeństwa pozamykano państwowe szkoły. Organizowane są zgromadzenia wiernych w celu wybłagania opadów deszczu.

Sytuacja zrobiła się tak napięta, że wiele osób zdecydowało się na modlitwę w intencji sprowadzenia deszczu. Namawiają do tego między innymi politycy.

Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store

Bangladesz czeka na deszcz

W środę tysiące Bangijczyków modliło się na ulicach miast o deszcz. Wierni gromadzili się w meczetach oraz na polach. W centrum stolicy kraju, Dhace, modliło się około tysiąc osób.

Jak powiedział prowadzący modlitwę Muhammad Abu Yusuf modlitwa o deszcz jest częścią tradycji, a w obecnej sytuacji jest potrzebna:

- Z powodu braku deszczu życie stało się nieznośne. Ubodzy ludzie niezmiernie cierpią - dodał Abu Yusuf.

Podobne zgromadzenia miały też miejsce nie tylko w stolicy, lecz również w wielu innych miastach kraju. Największa islamska partia, Jamaat-e-Islami, w specjalnym oświadczeniu wezwała swoich członków do dołączenia do modłów zaplanowanych na środę i czwartek.

Zobacz również:

W tym kraju nigdy nie było tak źle. Rekord zachorowań

Ulewy w Dubaju to nie przypadek. Pomógł im człowiek

W ostatnich dniach Dubaj doświadczył jednych z największych opadów deszczu w historii tamtejszych pomiarów. Okazuje się, że były dziełem nie tylko natury, lecz również przemyślanego programu prowadzonego przez miejscowe służby meteorologiczne. Naturalne chmury zostały wzmocnione tak, żeby spadło z nich jak najwięcej wody, której Zjednoczone Emiraty Arabskie bardzo potrzebują.

więcej

Protesty i płonące fabryki. Przemysł odzieżowy walczy o podwyżki

Rekordowe upały w Bangladeszu

Według lokalnych służb meteorologicznych w Dhace w ubiegłym tygodniu średnia temperatura w ciągu dnia była o 4-5 stopni Celsjusza wyższa od normy wieloletniej dla tego okresu. Termometry pokazywały wartości sięgające nawet 42 st. C.

- Kwiecień zazwyczaj jest w Bangladeszu najcieplejszym miesiącem. Jednak ten kwiecień jest jednym z najgorętszych od czasu uzyskania prze ten kraj niepodległości [w 1971 roku - red.] - powiedział meteorolog Tariful Newaz Kabir z Departamentu Meteorologiczny Bangladeszu (BMD).

Z powodu potężnych upałów i z obawy o bezpieczeństwo uczniów w ubiegłym tygodniu ministerstwo edukacji nakazało zamknięcie wszystkich państwowych szkół podstawowych w Bangladeszu. Nie funkcjonują tysiące placówek w całym kraju. Nakaz ma obowiązywać do 27 kwietnia.

Jak powiedział agencji AFP Tariful Newaz Kabir według prognoz wysokie temperatury mają się utrzymywać w tym kraju do końca miesiąca.

Zobacz również:

Potężna powódź błyskawiczna uderzyła w pustynne miasto. Dubaj pod wodą

UNICEF ostrzega przed potężnymi upałami. Chodzi o najmłodszych

To może być bardzo ciężki rok dla mieszkańców Azji i Pacyfiku. Szczególnie trzeba będzie pilnować najmłodszych - ostrzega UNICEF. To właśnie im najbardziej mogą zaszkodzić fale upałów. Kilka krajów już zmaga się z temperaturami przekraczającymi 40 stopni Celsjusza. Specjaliści przygotowali porady, jak zapewnić bezpieczeństwo w najgorętszym okresie.

więcej

Rekord ciepła w słynnym mieście. Temperatura przekroczyła 60 stopni

Wyjątkowy alert. Zamykają szkoły z powodu ogromnego upału

Ekstremalne upały paraliżują kraj. Rząd w Sudanie Południowym zamyka wszystkie szkoły

Źródło: AFP, UNICEF

***

Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!

Bądź na bieżąco z najnowszymi newsami. Zobacz więcej.

2024-04-24T11:48:20Z dg43tfdfdgfd