WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2024. JAK ZMIENIć MIEJSCE GłOSOWANIA?

Zmiana miejsca głosowania to temat, który powraca przy okazji każdych wyborów. Najbliżej są wybory do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w dniach 6-9 czerwca 2024 r. Wyborcy w Polsce oddadzą swoje głosy w ostatnim dniu tych wyborów, 9 czerwca. Wybierzemy w nich 53 europosłów. Od 26 kwietnia, zgodnie z kalendarzem wyborczym, możliwe jest składanie wniosków o zmianę miejsca głosowania lub o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania.

Zasady są proste: z automatu, w dniu głosowania, wyborca zostaje wpisany do spisu wyborców w miejscu swojego zameldowania. Możliwa jest jednak zmiana miejsca głosowania. Jeżeli wyborca na co dzień mieszka pod innym adresem niż ten, pod którym jest zameldowany, a chciałby głosować w komisji właściwej dla miejsca swojego faktycznego zamieszkania, musi złożyć wniosek do urzędu gminy o dopisanie do rejestru wyborców.

W sytuacji, gdy wyborca chce jedynie jednorazowo zagłosować poza miejscem zameldowania lub poza miejscem zamieszkania, w którym jest zarejestrowany, powinien złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania. Wniosek taki musi zawierać nazwisko i imię, numer PESEL, obywatelstwo oraz adres pobytu w dniu wyborów. Wniosek można złożyć najpóźniej do 6 czerwca, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej.

Zmiana miejsca głosowania. Instrukcje i terminy

Alternatywą dla zmiany miejsca głosowania jest głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Aby je otrzymać, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy. Wniosek musi być złożony na piśmie, najpóźniej do 6 czerwca. Zaświadczenie odbiera się osobiście lub przez upoważnioną osobę. Warto jednak pamiętać, że otrzymanie takiego zaświadczenia skutkuje automatycznym skreśleniem wyborcy ze spisu wyborców w miejscu, w którym był do niego wpisany.

Wyborcy, którzy na stałe mieszkają za granicą, lub ci, którzy w dniu wyborów będą poza granicami Polski, muszą złożyć wniosek do konsula o wpisanie do spisu wyborców na terenie obwodu głosowania za granicą. Wniosek taki musi zawierać nazwisko i imię, numer PESEL, numer ważnego polskiego paszportu lub dowodu osobistego (w zależności od kraju pobytu), adres pobytu za granicą oraz dane kontaktowe. Wniosek należy złożyć najpóźniej do 4 czerwca.

Obywatele, którzy na stałe mieszkają w Polsce, ale będą głosować za granicą, również mogą to zrobić na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. To samo dotyczy wyborców, którzy w dniu wyborów będą przebywać na polskim statku morskim. Zaświadczenie to należy dostarczyć do 6 czerwca.

Wyborcy, którzy na stałe mieszkają za granicą, ale chcieliby zagłosować 9 czerwca w Polsce, powinni złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania lub o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Tutaj również obowiązuje termin 6 czerwca.

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-05-06T00:46:58Z dg43tfdfdgfd