WOJSKO WCHODZI DO SZKół. ŻOłNIERZE POPROWADZą ZAJęCIA Z UCZNIAMI

Od 6 maja do 20 czerwca potrwa pilotażowy program dla uczniów "Edukacja z wojskiem". Zajęcia z żołnierzami odbędą się w ponad 3 tysiącach szkół podstawowych i ponadpodstawowych.

Program "Edukacja z wojskiem" przygotowany i realizowany we współdziałaniu

Ministerstwa Edukacji Narodowej

i Ministerstwa Obrony Narodowej został skierowany do publicznych i niepublicznych szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych dla dzieci i młodzieży oraz do szkół artystycznych. Do 24 kwietnia MEN prowadziło nabór wniosków do udziały w programie pilotażowym."Edukacja z wojskiem". Żołnierze w ponad 3 tys. szkół

– Zainteresowanie programem pilotażowym "Edukacja z wojskiem" było bardzo duże – przekazał rzecznik prasowy resortu edukacji Piotr Otrębski. Maksymalną liczbę szkół mogących wziąć w nim udział określono na 3,5 tys. placówek. – Ostatecznie zgłoszono 3016 szkół – poinformował Otrębski. Jednocześnie zwrócił uwagę na ścisłe ograniczenia liczby szkół, jakie mogły zgłosić samorządy.

Redakcja poleca

Zmiany na szkolnych lekcjach religii. Jest nowy komunikat

Koniec gehenny koni z Morskiego Oka? Po nowym nagraniu padły zapowiedzi działań

Do udziału w przedsięwzięciu jeden samorząd gminy mógł zgłosić jedną szkołę, jeden powiat ziemski - jedną szkołę, miasto na prawach powiatu: liczące do 200 tys. mieszkańców - nie więcej niż 10 szkół (w tym 7 szkół podstawowych i 3 szkoły ponadpodstawowe), od 200 tys. do 500 tys. mieszkańców - nie więcej niż 13 szkół (9 szkół podstawowych i 4 szkoły ponadpodstawowe), od 500 tys. do jednego miliona mieszkańców - nie więcej niż 15 szkół (10 szkół podstawowych i 5 szkół ponadpodstawowych), powyżej jednego mln mieszkańców - nie więcej niż 30 szkół (20 szkół podstawowych i 10 szkół ponadpodstawowych), samorząd województwa - nie więcej niż jedną szkołę, ministrowie prowadzący szkoły - łącznie nie więcej niż 43 szkoły.

W szkołach biorących udział w pilotażu przeprowadzone zostaną trzygodzinne bloki zajęć dostosowanych do wieku i zainteresowań uczniów. Zajęcia będą prowadzić żołnierze w obecności nauczycielek i nauczycieli w czasie trwania zajęć edukacyjnych. W przypadku uczniów niepełnoletnich zgodę na udział w zajęciach muszą wyrazić rodzice, w przypadku uczniów pełnoletnich oni sami.

Minister edukacji: trzeba podchodzić poważnie do obrony cywilnej

Celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa, kształtowanie odpowiednich postaw w sytuacjach zagrożenia, poznanie i stosowanie zasad reagowania w sytuacjach zagrożenia, w tym bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia, nabycie praktycznych umiejętności zachowania w sytuacjach zagrożenia, wzrost zainteresowania uczniów zagadnieniami związanymi z tematyką obronności oraz nauka bezpiecznego poruszania się w sieci, a także krytycznej analizy informacji dostępnych w internecie.

– Patriotyzm to gotowość działania na rzecz ojczyzny, ale przede wszystkim nabywanie kompetencji, by służyć krajowi i służyć bliźniemu – mówiła szefowa MEN

Barbara Nowacka

. – Trzeba podchodzić poważnie do obrony cywilnej. Chodzi o to, by umieć pomóc sobie i innym – stwierdziła i zapowiedziała, że po zakończeniu szkoleń przeprowadzona będzie ocena pilotażu. Jeśli wypadnie pozytywnie, to program kontynuowany będzie w kolejnych latach. – Z bezpieczeństwem i przygotowaniem na zagrożenia należy się oswajać. Trzeba wejść z edukacją o bezpieczeństwie do szkół – podkreślał szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap

2024-05-06T05:50:57Z dg43tfdfdgfd