WOJNA ROSJI Z UKRAINą. DZIEń 805

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 7 na 8 maja Ukraina była celem intensywnego ataku powietrznego Rosji. Rakiety pojawiły się m.in. nad Kijowem i obwodem lwowskim.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 804

Od północy pojawiały się informacje o nadlatujących nad Ukrainę dronach-kamikadze. Potem w powietrze poderwały się rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS.

Ok. 4 rano Siły Powietrzne wezwały mieszkańców Kijowa, by zeszli do schronów w związku z nadlatującą rakietą. Już wcześniej pojawiła się informacja, że Kijowie aktywna jest obrona przeciwlotnicza.

O aktywności obrony przeciwlotniczej w obwodzie lwowskim informował jego gubernator, Maksym Kozicki. Kilka rakiet miało lecieć w stronę miejscowości Stryj.

W ciągu kilku minut w mieście rozległa się seria eksplozji — informuje Ukrinform.

Nagranie pochodzi z rejonu Nowomychajliwki w obwodzie donieckim. Umieszczono je na kanale 79. Samodzielnej Brygady Desantowo-Szturmowej.

Takie informacje przekazuje ukraińska telewizja Suspilne.

Zbiórkę środków i zakup generatorów zorganizowano w ramach akcji „Dać światło Charkowowi”. Koszt zakupionych generatorów to 1 mln hrywien. Charków jest obecnie intensywnie ostrzeliwany przez Rosjan, a celem ataków jest często infrastruktura energetyczna, przez co w mieście dochodzi do przerw w dostawach prądu.

„Uwaga, w przestrzeni powietrznej operują polskie i sojusznicze statki powietrzne, co może wiązać się z występowaniem podwyższonego poziomu hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodnim obszarze kraju. Dzisiejszej nocy obserwowana jest intensywna aktywność lotnictwa dalekiego zasięgu Federacji Rosyjskiej, związana z uderzeniami rakietowymi wykonywanymi na obiekty znajdujące się na terytorium Ukrainy. Wszystkie niezbędne procedury mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa polskiej przestrzeni powietrznej zostały uruchomione, a DO RSZ na bieżąco monitoruje sytuację” - głosi komunikat Dowództwa Operacyjnego w serwisie X.

Atak przeprowadzono kilkanaście godzin po zaprzysiężeniu prezydenta Rosji, Władimira Putina, na piątą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji.

Czytaj więcej

Zmasowany atak powietrzny Rosji na Ukrainę. Polska poderwała myśliwce

Komunikaty o alarmie ogłaszało obwodowe Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych. W czasie alarmów mieszkańcy mieli pozostawać w domach i unikać podchodzenia do okien.

Ukraińskie Siły Powietrzne alarmują, że istnieje groźba wystrzelenia przeciw Ukrainie pocisków hipersonicznych Kindżał.

Ukraiński resort energii podał, że Rosjanie atakowali infrastrukturę energetyczną w sześciu obwodach kraju. Celem ataku były obiekty tego typu w obwodach połtawskim, kirowohradzkim, zaporoskim, lwowskim, iwanofrankiwskim i winnickim — podał minister energii, Herman Hałuszczenko. 

Stojący na czele władz okupacyjnych obwodu ługańskiego, Leonid Pasecznik podaje, że skład paliw w okupowanym przez Rosjan Ługańsku został zaatakowany przez Ukrainę pociskami dalekiego zasięgu ATACMS (takie pociski dostarczają Ukrainie USA). 

- Litwa i Polska mają doświadczenie historyczne i doskonale wiedzą, co oznacza mieć dwóch sąsiadów, którzy nie mają granicy, nie rozumieją, co znaczy prawo międzynarodowe, nie rozumieją, że jest odpowiedzialność za agresję - mówi Ewelina Dobrowolska, minister sprawiedliwości Litwy, litewska Polka, w rozmowie z Jerzym Haszczyńskim.

Czytaj więcej

Ewelina Dobrowolska, minister sprawiedliwości Litwy: Wpływ Kremla na Polaków zmalał

Informację taką przekazuje gubernator obwodu, Andrij Rajkowicz. Z jego komunikatu wynika, że w nocnym ataku rakietowym ranne zostało ośmioletnie dziecko, a 13 budynków mieszkalnych zostało uszkodzonych. 

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 477 430 żołnierzy, 7 418 czołgów, 14 246 pojazdów opancerzonych, 12 317 zestawów artyleryjskich, 1 057 wyrzutni rakiet, 792 zestawy przeciwlotnicze, 349 samoloty, 325 śmigłowców, 9 728 bezzałogowych statków powietrznych, 2 151 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 16 549 pojazdów (w tym cystern), 2 019 jednostek sprzętu specjalnego.

Oba rosyjskie okręty znajdujące się na wodach Morza Czarnego są uzbrojone w pociski Kalibr. Łącznie na ich pokładach jest 12 takich pocisków.

Rusłan Krawczenko, gubernator obwodu kijowskiego, na swoim profilu na Facebooku podał, że alarm powietrzny w obwodzie kijowskim trwał w nocy cztery godziny. W czasie ataku Rosjanie nie uszkodzili żadnego obiektu infrastruktury krytycznej, ale w czterech rejonach obwodu doszło do zniszczeń wywołanych przez spadające szczątki dronów i rakiet. Dwoje mieszkańców obwodu zostało hospitalizowanych w wyniku doznanych obrażeń. Uszkodzone miały zostać linie wysokiego napięcia i budynki mieszkalne.

W wyniku ostrzału śmierć poniosła jedna osoba.

W 2023 roku ukraińska Rada Najwyższa zmieniła datę obchodzenia Dnia Pamięci o zwycięstwie nad nazizmem w czasie II wojny światowej z 9 na 8 maja. 9 maja rocznicę zakończenia II wojny światowej świętują Rosjanie.

Informacje takie podaje ukraińskie Dowództwo Sił Powietrznych. Ukraińcy mieli strącić 33 rakiety manewrujące Ch-101/Ch-555, cztery pociski Kalibr, dwie rakiety manewrujące Ch-59/Ch-69. Rosjanie do ataku na Ukrainę użyli 76 środków napadu powietrznego, w tym 55 rakiet i 21 dronów. Cele na Ukrainie atakowano pociskiem hipersonicznym Kindżał, dwoma pociskami balistycznymi Iskander-M, czterema rakietami Kalibr, 45 rakietami Ch-101/Ch-555, jedną rakietą Iskander-K, dwoma rakietami Ch-59/Ch-69.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis powiedział, że jest otwarty na dyskusję w sprawie wyposażenia Ukrainy w system obrony powietrznej Patriot.

Reuters podaje, że Iohannis powiedział to reporterom w Waszyngtonie po spotkaniu z prezydentem USA Joe Bidenem.

Prezydent Rumunii ma omówić tę kwestię z Najwyższą Radą Obrony Rumunii, „aby zobaczyć, co możemy zaoferować i co możemy uzyskać w zamian, ponieważ niedopuszczalne jest pozostawienie Rumunii bez obrony przeciwlotniczej”.

Rumunia podpisała umowę o wartości 4 miliardów dolarów na zakup Patriotów w 2017 r., co jest największym jak dotąd kontraktem na dostawy NATO i UE. Pierwsza dostawa została zrealizowana w 2020 r.

"Cały świat musi zrozumieć, kto jest kim.Świat nie może dawać szansy nowemu nazizmowi" - napisał prezydent Ukrainy w reakcji na ostatni zmasowany atak Rosji.

Rosja buduje elektrownię jądrową dla swojej planowanej wspólnej bazy księżycowej z Chinami, podaje rosyjska rządowa agencja RIA.

Agencja cytuje Jurija Borysowa, szefa rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, który zapewnia, że prace już trwają.

Międzynarodowa Stacja Badawcza Księżyca to planowana baza księżycowa kierowana przez Roskosmos i Chińską Narodową Agencję Kosmiczną, ogłoszona w 2021 roku.

W marcu Borysow powiedział, że obecne plany zakładają budowę zautomatyzowanego reaktora jądrowego na Księżycu do 2035 roku.

Nowy pakiet sankcji ma zostać opracowany i uzgodniony do lipca.

Szmydt, w opinii szefa BBN, będzie wykorzystywany jako „pseudoopozycjonista”, bo dla mocodawców agentury nie ma znaczenia, czy agentem jest osoba w todze, czy „osoba z tęczową flagą na głowie czy innej części ciała”.

Czytaj więcej

Szef BBN Jacek Siewiera: Na Białorusi Szmydt będzie hodowany na polityka

W ciągu ostatnich trzech miesięcy państwo rosyjskie zarobiło na przemyśle naftowo-gazowym więcej pieniędzy niż w jakimkolwiek porównywalnym okresie od pierwszych dni inwazji na Ukrainę - ocenia Ed Conway, redaktor ds. ekonomii i danych SkyNews.

Dane podkreślają, że pomimo nałożenia od lutego 2022 roku różnych sankcji na eksport paliw kopalnych z Rosji, kraj ten nadal zarabia na nich znaczne sumy.Częściowo dzieje się tak dlatego, że zamiast uniemożliwiać Rosji eksport ropy, gazu i węgla, po prostu zmienili geografię światowego biznesu paliw kopalnych.

Jak wynika z analizy Sky News danych zebranych przez Bloomberg, w pierwszym kwartale tego roku Rosja zarabiała średnio 1,2 biliona rubli miesięcznie ze swoich przychodów z ropy i gazu.

Ukraińscy prokuratorzy twierdzą, że zbadali szczątki 21 z około 50 północnokoreańskich rakiet balistycznych wystrzelonych przez Rosję od końca grudnia do końca lutego.

Biuro głównego prokuratora Andrija Kostina powiedziało agencji Reuters, że wskaźnik awaryjności rakiet wydaje się być wysoki: „Około połowa północnokoreańskich rakiet straciła zaprogramowane trajektorie i eksplodowała w powietrzu;w takich przypadkach szczątków nie odzyskano”.

W środę rano rosyjskie pociski spadły na dworzec kolejowy w Chersoniu. Uszkodzony został budynek i część torów.

Ruch pociągu Kijów – Chersoń – Kijów został tymczasowo ograniczony do Mikołajowa, pozostałe kursują normalnie. Nikt nie odniósł obrażeń.

- Tak, Rosja uzna to za prowokację, ale gdybyśmy tylko myśleli o reakcji Rosji, nie moglibyśmy niczego wysłać. Co tydzień słyszy się, że ktoś zostanie wysadzony w powietrze z użyciem broni nuklearnej – cytuje „FT” premier Litwy Ingridę Simonite.

Decyzję taką podjął sąd we Władywostoku. Amerykanin jest oskarżony o kradzież o znacznej wartości. Skargę na niego złożyła 32-letnia kobieta.

Czytaj więcej

Żołnierz USA aresztowany w Rosji. Jest decyzja sądu w jego sprawie

Rosja ostrzegła w środę Francję, że jeśli prezydent Emmanuel Macron wyśle wojska na Ukrainę, rosyjskie wojsko uzna je za uzasadnione cele.

Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa powiedziała, że rośnie już liczba obywateli francuskich wśród ofiar wojny na Ukrainie.

Moskiewski sąd umieścił dziennikarkę Nadieżdę Keworkową w areszcie tymczasowym na dwa miesiące pod zarzutem „usprawiedliwiania terroryzmu” w związku z wpisami, które zamieszczała w mediach społecznościowych. Dziennikarka została aresztowana w poniedziałek po przeszukaniu przez policję jej mieszkania w Moskwie.

Keworkowa  to rosyjska korespondentka wojenna, autorka i reżyserka, która pisała o Bliskim Wschodzie i Północnym Kaukazie w Rosji zarówno dla mediów niezależnych, jak i finansowanych przez państwo.Obecnie prowadzi kanał na Telegramie poświęcony głównie wiadomościom na temat wojny Izrael-Hamas.

Moskiewski Sąd Rejonowy w Basmannym wydał we wtorek decyzję o zastosowaniu tymczasowego aresztu Keworkovej do 6 lipca.

Jak stwierdziła prawniczka dziennikarki, postawiono jej zarzut opublikowania w 2018 roku tekstu zmarłego latem tego roku w Republice Środkowoafrykańskiej rosyjskiego dziennikarza Orhana Dżemala, który opublikował on jeszcze w 2010 roku.Drugi odcinek związany jest z uzasadnieniem działań Talibów – tekst ukazał się w 2021 roku.

8 maja Łukaszenko weźmie w Moskwie udział w posiedzeniu Najwyższej Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej. W czasie posiedzenia Rady Łukaszenko ma wygłosić przemówienie.

Chińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pogratulowało Władimirowi Putinowi inauguracji na stanowisku prezydenta Rosji.

„Chiny gratulują prezydentowi Putinowi inauguracji” – powiedział rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Lin Jian, odnotowując, że prezydent Xi Jinping wysłał już Putinowi wiadomość z gratulacjami z okazji jego reelekcji.

Lin powiedział, że stosunki chińsko-rosyjskie pozostają „zdrowe pod strategicznym przewodnictwem obu przywódców” - cytuje Reuters.

„Chiny przywiązują dużą wagę do strategicznej wiodącej roli szefa dyplomacji państwowej w stosunkach dwustronnych między obydwoma krajami.Obydwaj głowy państw zgodzili się kontynuować bliską wymianę zdań, aby zapewnić płynny i stabilny rozwój stosunków chińsko-rosyjskich” – powiedział Lin Jian.

Rzeczniczka MSZ Rosji twierdzi, że jeśli tylko na Ukrainie pojawią się francuscy żołnierze, wówczas staną się celem dla Rosjan.

Czytaj więcej

Rosja grozi, że będzie strzelać do francuskich żołnierzy na Ukrainie

Depesze gratulacyjne od Putina otrzymali przywódcy Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Gruzji, Mołdawii oraz separatystycznych Abchazji i Osetii Południowej (separatystyczne republiki istniejące na terytorium Gruzji).

Ambasada zauważyła, że ​​zgodnie z rosyjsko-polską konwencją konsularną z 1992 r. strona polska ma obowiązek powiadomić ambasadę o takim przypadku.

Czytaj więcej

Zatrzymanie "rzekomego" rosyjskiego dezertera. Ambasada FR będzie się domagać wyjaśnień

Od 2022 roku Rosji udało się pozyskać z zagranicy podzespoły do samolotów, w tym wojskowych, o wartości prawie 500 mln dolarów. Kto sprzedaje Rosji objęte sankcjami części samolotowe?

Czytaj więcej

Rosja kupiła już zachodnie części do samolotów bojowych za pół miliarda dolarów

Litwa, graniczący z Rosją i Białorusią kraj NATO, mogłaby wysłać na Ukrainę swoich żołnierzy w ramach misji szkoleniowej — wynika ze słów Ingridy Šimonytė.

Czytaj więcej

Litwa nie wyklucza wysłania swoich żołnierzy na Ukrainę

Wiaczesław Gładkow, gubernator obwodu podał, że jedna z osób rannych w ataku zmarła w szpitalu.

Ogłoszone na Białorusi szybkie ćwiczenia w zakresie gotowości nuklearnej mają najprawdopodobniej wesprzeć wysiłki Moskwy mające na celu wymuszenie na Zachodzie powstrzymania się od udzielania dodatkowej pomocy wojskowej Ukrainie — piszą analitycy z Instytutu Studiów nad Wojną.

Eksperci oceniają, że ogłoszenie przez Białoruś z 7 maja szybkiej inspekcji gotowości nuklearnej prawdopodobnie stanowi część wzmożonej,  kampanii  Kremla, mającej na celu wywarcie wpływu na zachodni proces decyzyjny.

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że w ciągu doby Rosjanie zajęli wsie Kysliwka w obwodzie charkowskim oraz wieś Nowokalinowo w obwodzie donieckim.

Ukraiński wywiad wojskowy (SBU) poinformował, że udaremnił rosyjski spisek mający na celu zamach między innymi na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Wśród pięciu  oskarżonych jest dwóch pułkowników ukraińskiej jednostki ochrony rządu.

Czytaj więcej

Ukraińscy pułkownicy planowali zamach na Zełenskiego? Kreml lekceważy doniesienia SBU

Łukaszenko mówił, że broń ta jest niezbędna, ponieważ świat "nigdy w naszym życiu nie był tak blisko krawędzi wojny nuklearnej". Komentarze te pojawiły się po zarządzeniu przez Łukaszenkę niespodziewanej inspekcji wyrzutni. Nastąpiło to dzień po tym, jak Władimir Putin zarządził ćwiczenia nuklearne w Rosji, budząc obawy, że broń może zostać użyta w Ukrainie. Niestrategiczna broń nuklearna, inaczej nazywana taktyczną bronią nuklearną, jest przeznaczona do użytku na polu bitwy i może być przenoszona za pomocą rakiet. Pociski takie mają mniejszą siłę rażenia niż strategiczna broń nuklearna używana do niszczenia całych miast, ale nadal są niezwykle niszczycielskie i nigdy nie zostały użyte w walce.

Na początku tego miesiąca Josep Borrell powiedział, że istnienie Ukrainy zależy od Zachodu i że wojna zakończy się za kilka tygodni, jeśli skończą się dostawy zachodniej broni – podał Reuters.Borrell powiedział, że nie chce, aby wojna tak się zakończyła.

Zapytana o to, jak załagodzić konfrontację Rosji z Zachodem, rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że podał ją sam szef unijnej dyplomacji.

- Jeśli przestaniecie dostarczać Kijówowi broń, wszystko skończy się za 2 tygodnie.Oto przepis na deeskalację – powiedziała.

Jeden z parlamentarzystów Ołeksij Honczarenko napisał na Telegramie, że w drugim czytaniu parlament Ukrainy przyjął ustawę, która umożliwi mobilizację więźniów skazanych za „drobne przestępstwa”

"Od dawna broniłem stanowiska, że ​​więźniowie za drobne przestępstwa powinni otrzymać prawo do ochrony swojej ojczyzny i zarejestrowaliśmy odpowiedni projekt ustawy.Skazani muszą mieć możliwość walki, jeśli chcą" - napisał Honczarenko.

I zastrzegł: "Ważne!!!Skazani za poważne umyślne morderstwo, gwałt, przemoc seksualną, przestępstwa przeciwko podstawom bezpieczeństwa narodowego – nie będą mobilizowani!".

Tusk zapowiedział, że przedmiotem śledztwa ws. sędziego Tomasza Szmydta będzie ustalenie, czy afera hejterska, której jednym z bohaterów był Szmydt, mogła być inspirowana przez rosyjskie lub białoruskie służby. - Rozwalanie ładu prawnego, rozwalanie systemu niezależności sędziowskiej to jest coś, co Putin promuje w całej Europie — dodał wskazując jednak, że na razie nie ma dowodów na to, by za aferą hejterską stały obce służby. - Afera hejterska służyła interesom rosyjskim, to, czy była zaprojektowana w Moskwie, czy w Mińsku, czy w siedzibie PiS-u, szczerze powiedziawszy jest drugorzędne — podsumował.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Przerwano dochodzenia w sprawach dotyczących wpływów rosyjskiego wywiadu

Prezydent Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy ogłosił stan wojenny i powszechną mobilizację 24 lutego 2022 r., kiedy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę na pełną skalę.Od tego czasu środek ten był wielokrotnie przedłużany.

Najnowsze przedłużenie, które musi jeszcze podpisać Zełenski, potrwa od 14 maja do 11 sierpnia.Poparło je 339 deputowanych.

W Moskwie po pobiciu przez męża zmarła żona posła Jednej Rosji, walczącego na Ukrainie Walerija Demina.

Anastazja, która zmarła w wyniku pobicia, była także członkinią partii Jedna Rosja.

Paweł Wroński był pytany o sprawę rosyjskiego żołnierza, który miał uciec z frontu i dotrzeć - przez Białoruś - na granicę Polski, gdzie zatrzymała go Straż Graniczna. - Żołnierz rosyjski znalazł się na terytorium Polski, nie jest za granicą i teraz podlega polskiemu prawu, podlega MSWiA, które uruchomi odpowiednie procedury. Mam również nadzieję, że zajmą się nim służby wywiadowcze oraz MON — odparł dodając, że jego sprawa nie jest sprawą MSZ.

Czytaj więcej

MSZ odcina się od sędziego Tomasza Szmydta. "Wypowiedział narodowość"

W związku z zakłócaniem przez Rosję sygnałów GPS nad Morzem Bałtyckim, co miało wpływ na tysiące lotów komercyjnych, Estonia ma wezwać rosyjskiego chargé d’affaires — informuje Reuters.

„Dzisiaj wezwaliśmy rosyjskiego chargé d'affaires w związku z zakłócaniem sygnału GPS, co stanowi naruszenie przepisów Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego i spowodowało poważne szkody w estońskim ruchu lotniczym” – napisał na X minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.

W środę państwowy Instytut Badawczy (NASK) poinformował, że Polska stała się celem ataku hakerskiego ze strony grupy powiązanej z Rosją.

„Szkodliwe oprogramowanie atakujące polskie instytucje rządowe zostało w tym tygodniu rozesłane przez grupę APT28 powiązaną z rosyjskimi służbami wywiadowczymi” – cytuje  Reuters świadczenie NASK.

Brytyjski minister spraw wewnętrznych James Cleverly zapowiedział  działania, które mają być reakcją Londynu na "lekkomyślne i niebezpieczne działania rosyjskich władz w całej Europie”.

Czytaj więcej

Wielka Brytania wydali rosyjskiego attaché wojskowego. Spodziewa się histerii Moskwy

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim podkreślił wsparcie Berlina dla szczytu pokojowego na Ukrainie, który odbędzie się w Szwajcarii w połowie czerwca, poinformował w środę rzecznik rządu w Berlinie.

„Kanclerz potwierdził swój udział i powtórzył, że Niemcy aktywnie wspierają spotkanie.Zgodzili się działać na rzecz jak najszerszego globalnego udziału” – podaje Reuters.

Rozmowy mają się odbyć w dniach 15-16 czerwca w pobliżu Lucerny.

TASS podaje, że moskiewski sąd zastosował tymczasowe aresztowanie wiceministra obrony Timura Iwanowa po oskarżeniu go o przyjęcie „wyjątkowo dużej łapówki”

Według organów ścigania łapówka została przekazana Iwanowowi w formie usług, których koszt może przekroczyć 1 miliard rubli. 

Iwanow został zatrzymany w miejscu pracy i 24 kwietnia osadzony w areszcie decyzją Sądu Basmannego w Moskwie.Obrona Iwanowa nie zgodziła się z tą decyzją i złożyła apelację, żądając jego zwolnienia z aresztu śledczego.W tej samej sprawie aresztowano biznesmenów Siergieja Borodina i Aleksandra Fomina, a śledczy postawili im zarzuty wręczenia łapówki.Wszyscy złożyli  apelację.

Śledztwo ustala udział wiceministra w ewentualnych innych przestępstwach służbowych, a w sprawie mogą pojawić się nowi oskarżeni.Wiceminister zaprzeczył udziałowi w przyjęciu łapówki i zadeklarował gotowość złożenia szczegółowych zeznań potwierdzających swoją niewinność.W ramach środków tymczasowych zamrożono konta i aktywa wszystkich oskarżonych w tej sprawie.

Premier Holandii Mark Rutte potwierdził swój udział w zbliżającym się Szczycie Pokojowym w Szwajcarii — poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po rozmowie telefonicznej z szefem holenderskiego rządu.

Szef MSZ Peter Szijjarto nazwał plany sojuszu „szalonymi”.

Czytaj więcej

Węgry mówią o "szalonej misji" NATO. Wykluczają swój udział

Międzynarodowy Salon Lotniczy i Kosmiczny (MAKS), który miał odbyć się latem pod Moskwą, został ponownie odwołany.

Największe targi lotnicze w kraju, które odbywają się od 1993 roku, zostały przełożone drugi rok z rzędu.

Liczba ofiar śmiertelnych rosyjskiego ataku rakietowego na Odessę z 29 kwietnia wzrosła do siedmiu. W szpitalu zmarł mężczyzna, który doznał poważnych obrażeń.

Polski sędzia wystąpił u kolejnego propagandysty i przyjął od niego wstążkę św. Jerzego, symbol rosyjskiej armii.

Czytaj więcej

Sędzia Szmydt przyjął prezent od propagandysty. Symbol ten wykorzystuje rosyjska armia

Wielka Brytania ogłosiła dodatkową pomoc w wysokości 20 mln funtów dla ukraińskiego Funduszu Wsparcia Energetycznego. 

Fundusze zostaną wykorzystane na zakup sprzętu do naprawy uszkodzonej infrastruktury energetycznej, wzmocnienia ochrony i zapewnienia zasilania awaryjnego, w tym generatorów.

Biały Dom wymusił zerwanie umowy z rosyjską firmą.

Czytaj więcej

Biały Dom zmusił austriacki bank do zerwania umowy z oligarchą

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział w Senacie, że jest zbyt wcześnie, aby określić wpływ funduszy przekazanych Ukrainie na pole bitwy, ponieważ zajmie to więcej czasu.

- Trudno jest cofnąć czas, ale myślę, że bez tej pomocy Ukrainie byłoby bardzo trudno bronić się przed przeważającymi siłami, jakimi dysponują Rosjanie — mówił. 

- Wróg tworzy pewną grupę wojsk na północy obwodu charkowskiego, ale nie ma powodu, aby mówić o ewakuacji Charkowa — powiedział szef administracji regionalnej Ołeh Synehubow.

Prezydent Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z premierem Węgier Viktorem Orbánem. Zaprosił szefa węgierskiego rządu na szczyt pokojowy.

„Odbyłem długą i rzeczową rozmowę z premierem Węgier Viktorem Orbánem i zaprosiłem go na szczyt pokojowy. Stanowisko Węgier jest dla nas ważne pod względem zbliżenia pokoju i naszego wspólnego bezpieczeństwa regionalnego” - przekazał Zełenski.

Koncern najbogatszego Ukraińca, Rinata Achmetowa będzie handlował gazem skroplonym na rynku europejskim.

Czytaj więcej

Ukraina będzie eksportować LNG do Europy i budować OZE

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa wystosowała kolejną serię gróźb pod adresem Wielkiej Brytanii po ogłoszeniu wydalenia rosyjskiego attaché wojskowego.

Rzeczniczka ministerstwa powiedziała, że brytyjski rząd „podejmuje znaczące wysiłki w celu zwiększenia stopnia konfrontacji”.

Niewielkie rosyjskie grupy szturmowe wdarły się do miasta Krasnohoriwka w obwodzie donieckim, ale ich natarcie zostało zatrzymane w miejscowej fabryce — przekazała ukraińska armia.

Krasnohoriwka leży około 30 kilometrów na zachód od okupowanego Doniecka, a siły rosyjskie bezskutecznie próbowały włamać się do osady po upadku Awdijiwki pod koniec lutego.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powtórzył, że Sojusz nie planuje rozmieszczenia wojsk na Ukrainie, ale ważne jest, aby zapewnić Ukrainie wystarczającą pomoc wojskową.

Postępy Rosji na Ukrainie są „nadal dość ograniczone” i „nie jest jeszcze za późno” na zwycięstwo Kijowa — ocenił przewodniczący Komitetu Wojskowego NATO, admirał Rob Bauer.

Podkreślił, że najważniejszą rzeczą jest teraz, aby członkowie sojuszu wojskowego nadal wysyłali pomoc Ukrainie. 

- Im dłużej trwa wojna, tym staje się to trudniejsze. Wiele krajów od dwóch lat dostarcza broń i amunicję z własnych zapasów, ale i one nie są nieskończone - stwierdził.

- Obwód winnicki, iwanofrankowski, lwowski, zaporoski, połtawski, kirowohradzki... Tak, Kreml świętuje zakończenie II wojny światowej w Europie. Z masowym uderzeniem, z jego próbami złamania życia naszych ludzi, z jego nazizmem — powiedział prezydent Ukrainy.

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 806

2024-05-08T03:00:17Z dg43tfdfdgfd