WOJNA ROSJI Z UKRAINą. DZIEń 804

24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Władimir Putin zainaugurował 7 maja swoją piątą kadencję na stanowisku prezydenta Rosji.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 803

Uroczystość rozpocznie się w południe czasu rosyjskiego (o 11 czasu polskiego) na Kremlu. Po wygraniu wyborów z 17 marca Putin zapewnił sobie kolejną sześcioletnią kadencję na stanowisku prezydenta Rosji, którą będzie rządził co najmniej do 2030 roku. Na mocy obecnie obowiązującej konstytucji po skończeniu obecnej kadencji Putin będzie się mógł starać o jeszcze jedną kadencję na stanowisku. Kończąc piątą kadencję pod względem długości panowania ustępował będzie tylko Iwanowi Groźnemu i Katarzynie Wielkiej.

W związku z rozpoczęciem nowej kadencji na stanowisku prezydenta przez Władimira Putina do dymisji poda się dziś rosyjski rząd, na czele którego od 2018 roku stoi Michaił Miszustin. Nowy rząd ma zostać powołany przez Dumę 10 maja.

O zatrzymaniu mieszkańca obwodu czerkaskiego w rejonie granicy z Rumunią na Zakarpaciu informuje ukraińska straż graniczna. W związku z obowiązywaniem na Ukrainie stanu wojennego mężczyźni w wieku poborowym co do zasady nie mogą opuszczać granic kraju.

Informacje takie przekazuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

Informacje takie przekazuje firma analityczna Molfar powołując się na analizę zdjęć satelitarnych wykonanych przez firmę Maxar. Fakt, że Rosjanie nie wykorzystują mostu do zaopatrywania rosyjskich jednostek na Krymie i w południowej Ukrainie może wynikać z obaw o ukraińskie ataki na most.

Informacje takie przekazuje Ministerstwo Obrony Holandii. Na Litwie ma stacjonować w tym czasie maksymalnie 350 holenderskich żołnierzy.

W inauguracji weźmie udział m.in. ambasador Francji. Inaugurację bojkotują natomiast m.in. Niemcy, Polska i kraje bałtyckie.

Rosyjski dziennik „Izwiestia” pisze, że aresztowany to sierżant amerykańskiej armii stacjonujący w Korei Południowej, który miał pobić i okraść poznaną w internecie Rosjankę.

Czytaj więcej

Amerykański żołnierz aresztowany w Rosji. Miał okraść Rosjankę

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.

Ministerstwo Obrony Litwy przedstawiło rządowi projekt zmian w strukturze sił zbrojnych, w związku z powstaniem nowych jednostek. Litwa ma sformować dywizję piechoty (dotychczas litewskie wojska lądowe składały się z brygad) i batalion czołgów. W związku z tworzeniem dywizji piechoty sformowany ma zostać pułk artylerii, a istniejące dotychczas bataliony inżynieryjny i batalion przeciwlotniczy mają zostać powiększone do rozmiarów pułków.

O treści negocjacji między Xi a Macronem informuje chiński MSZ. - Obie strony powinny zachować niezależne stanowiska i wspólnie przeciwdziałać nowej zimnej wojnie lub konfrontacji obozów, utrzymywać obustronne zrozumienie, promować harmonijną koegzystencję (...), promować wielobiegunowy (...) świat — cytuje Xi Jinpinga chiński MSZ.

„Możemy poinformować o takiej wizycie” – ogłosiło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych. Chodzi o przyjazd do Moskwy na paradę 9 maja prezydenta Laosu Thonglouna Sisoulitha. Laotańczyk będzie jednym z kilku zagranicznych gości na placu Czerwonym, którzy świadczyć mają o przełamaniu przez Rosję międzynarodowej izolacji spowodowanej napaścią na Ukrainę. Poza nim do Moskwy przyjedzie m.in. prezydent Kuby Miguel Díaz-Canel oraz prezydent afrykańskiej Gwinei Bissau Umaro Sissoco Embola.

Czytaj więcej

Kreml chce udowodnić, że nie jest już samotny. Moskwa zaprasza gości na paradę w Dzień Zwycięstwa

Informacja taka pojawiła się na kanale w serwisie Telegram monitorującym sytuację w rejonie mostu.

Rosjanie przeprowadzili w ciągu doby dwa ataki rakietowe i 83 ataki powietrzne oraz 101 ostrzałów artyleryjskich pozycji ukraińskiej armii i terenów zabudowanych.

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 476 460 żołnierzy, 7 405 czołgów, 14 227 pojazdów opancerzonych, 12 287 zestawów artyleryjskich, 1 057 wyrzutni rakiet, 792 zestawy przeciwlotnicze, 349 samolotów, 325 śmigłowców, 9 717 dronów, 2 149 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 16 509 pojazdów (w tym cystern) i 2 017 jednostek sprzętu specjalnego.

Informacje takie przekazuje Wadym Fiłaszkin, gubernator obwodu donieckiego. Z jego wpisu na Facebooku wynika, że czterech mieszkańców obwodu donieckiego zostało rannych w rosyjskim ostrzale.

W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba.

Na terenie obwodu miało rozlec się ponad 20 eksplozji — informuje sumska obwodowa administracja wojskowa.

Szef Obwodowej Administracji Wojskowej obwodu charkowskiego Ołeh Synehubow poinformował, że Rosjanie zrzucili bombę kierowaną laserową na posiedzenie Borowa. 

"W wyniku ostrzału prywatnych domów ranna została 16-letnia dziewczyna, 55-letni mężczyzna i 54-letnia kobieta" - przekazał.

Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) wskazują, że władze Rosji kolejny raz zintensyfikowały kampanię mającą na celu wpływanie na decyzje Zachodu za pomocą gróźb nuklearnych i manipulacji dyplomatycznych.

Obecny widoczny powrót retoryki nuklearnej, tym razem w formie planowanych ćwiczeń taktycznych z użyciem broni jądrowej, zbiega się w czasie ze zbliżającym się przybyciem zachodniej broni na Ukrainę. 

W wyniku ostrzału uszkodzony został minibus i budynki mieszkalne. Ranna została 51-letnia kobieta.

Ukraińcy informują też o odparciu sześciu ataków w rejonie miejscowości Orichiw.

Tomas Szmydt był gościem programu Władimira Sołowjowa.

Czytaj więcej

Sędzia Tomasz Szmydt wystąpił u rosyjskiego propagandysty Władimira Sołowjowa

Stojący na czele władz miasta, Roman Mroczko, zamieścił nagranie pokazujące skutki nocnego ostrzału miasta.

- Władimir Putin pragnie powrotu imperium, autorytaryzmu, chce rządzić naszym kontynentem. Polska to zagrożenie zna lepiej niż większość krajów europejskich z wielu powodów — z powodu historii Polski i dalekowzroczności, którą się Polska wykazuje — stwierdziła szefowa KE dodając, że Polski w tej sprawie należało słuchać.

Czytaj więcej

Ursula von der Leyen w Katowicach: Zapowiada powołanie komisarza obrony UE

Fundacja Walki z Korupcją (FBK) udostępniła w serwisie YouTube trwające ponad 40 minut wideo o tytule "Pałac dla Putina. Historia największej łapówki”. Materiał ma być dowodem na to, iż warta 100 mld rubli rezydencja, znajdująca się nad Morzem Czarnym, jest własnością prezydenta Rosji.

Czytaj więcej

"Ukryta kamera w pałacu Putina". Pokazano nagrania z luksusowej rezydencji

O decyzji Unii poinformował kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Według niego członkowie UE zgadzają się, że 90 proc. wszystkich zysków zostanie przeznaczone na potrzeby wojskowe Ukrainy.

Czytaj więcej

Ukraina kupi broń za rosyjskie pieniądze. Jest zgoda w Unii Europejskiej

Zgodnie z obecną konstytucją Rosji Putin będzie prezydentem do 2030 roku. Po zakończeniu obecnej kadencji Putin będzie mógł ubiegać się o jeszcze jedną kadencję - jest to możliwe dzięki nowelizacji rosyjskiej konstytucji z 2020 roku.

Gdyby Europa była lepiej przygotowana, być może Rosja nie odważyłaby się zaatakować Ukrainy — mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach premier Donald Tusk.

Czytaj więcej

Donald Tusk: Polska jest dzisiaj liderem w sprawach, które dotyczą przyszłości Europy

Czytaj więcej

Władimir Putin został po raz piąty prezydentem Rosji (WIDEO)

Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola, spodziewa się, że przerzut sił oznaczonych literą „V” oznacza, iż Rosjanie zwiększą presję na ukraińskich obrońców w rejonie Robotyne.

Władimir Putin zapewnił, że rozmowa „w tym w kwestiach bezpieczeństwa i stabilności strategicznej” jest możliwa, ale „nie z pozycji siły”, ale „na równych warunkach” przy „poszanowaniu obustronnych interesów”.

Czytaj więcej

Władimir Putin oferuje Zachodowi dialog. Ale stawia warunki

W związku z zaprzysiężeniem na piątą kadencję prezydenta Rosji, Władimira Putina, zgodnie z konstytucją rząd Rosji podał się do dymisji. Rząd, kierowany przez Michaiła Miszustina, został powołany po wyborach prezydenckich w Rosji w 2018 roku.

Informacje takie przekazał przedstawiciel Ministerstwa Obrony Ukrainy zajmujący się rekrutacją, Ołeksij Beżewiec.

Od 24 lutego 2022 roku Ukraina miała stracić 594 samolotów, 270 śmigłowców, 23 817 bezzałogowych statków powietrznych, 512 zestawów przeciwlotniczych, 15 940 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 280 wyrzutni rakiet, 9 364 zestawów artyleryjskich i moździerzy oraz 21 535 jednostek sprzętu specjalnego — informuje Ministerstwo Obrony Rosji.

Zajęcia w podziemnej szkole w ostrzeliwanym przez Rosjan mieście mają rozpocząć się wkrótce. O dopuszczeniu pierwszej takiej szkoły do tego, by prowadzić w niej nauczanie, poinformował Ihor Terechow, mer Charkowa. Do 1 września w Charkowie mają powstać trzy lub cztery takie szkoły.

Na Kremlu nie było m.in. ambasadorów USA i Niemiec. Był natomiast ambasador Francji.

Czytaj więcej

Andrzej Łomanowski: Piąta inauguracja Władimira Putina częściowo zbojkotowana. Urzędnicy czekają na awanse

W wyniku ataku ranny został cywil — poinformował gubernator obwodu zaporoskiego, Iwan Fedorow.

Nazarij Hryncewicz, 21-letni mieszkaniec Winnicy, żołnierz „Azowa” o pseudonimie „Hrinka” zginął na froncie — informuje Suspilne. Hryncewicz dostał się do rosyjskiej niewoli po kapitulacji obrońców Zakładów Azowstal w Mariupolu a 21 września 2022 roku odzyskał wolność w ramach wymiany jeńców. Po powrocie z niewoli został dowódcą plutonu. 10 marca 2024 roku skończył 21 lat.

Tusk zapowiedział zwołanie Kolegium w serwisie X.

Czytaj więcej

Donald Tusk zwołuje pilnie Kolegium ds. Służb Specjalnych. Chodzi o wpływy Rosji i Białorusi

Ukraińska 79. Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa podała, że w rejonie Nowomychajliwki (obwód doniecki) jej żołnierze podczas ataku sił rosyjskich zniszczyli osiem motocykli i bojowy wóz piechoty. Z komunikatu wynika, że rosyjscy żołnierze zostali zabici. Na opublikowanym przez ukraińskie wojsko nagraniu widać płonące motocykle oraz ładunki wybuchowe zrzucane z drona, w tym na rannych i nieruszających się żołnierzy.

Grupa MET z siedzibą w Szwajcarii nie raz musiała tłumaczyć się ze swoich powiązań z premierem Węgier Viktorem Orbánem i Rosją.

Czytaj więcej

Węgrzy chcą przejąć litewskie nawozy. W tle oligarchowie, Gazprom i Orban

Rząd Danii przeznaczył 250 mln koron duńskich (144 mln zł) na pakiet wsparcia dla Ukrainy. Pomoc ma obejmować żywność, leki i schronienie dla mieszkańców Ukrainy z terenów najbardziej dotkniętych wojną.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podał, że przeprowadził rozmowę telefoniczną z premierem Belgii Alexandrem de Croo. Zełenski zaznaczył, że tematami rozmowy był nadchodzący szczyt pokojowy w Szwajcarii, ukraińska "formuła pokojowa", sprawa obrony Ukrainy oraz współpracy politycznej. "Doceniamy decyzję rządu Belgii o rozpoczęciu przekazywania Ukrainie samolotów F-16 już w tym roku" – zadeklarował.

W czerwcu w Szwajcarii na odbyć się szczyt pokojowy w sprawie Ukrainy, na który - jak dotąd - nie zaproszono Rosji. Prezydent Finlandii Alexander Stubb potwierdził swój udział. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że podziękował za deklarację obecności na szczycie także premierowi Hiszpanii Pedro Sánchezowi i prezydentowi Litwy Edgarsowi Rinkēvičsowi.

Ukraińska Krajowa Agencja ds. Zapobiegania Korupcji (NAZK) poinformowała, że przeprowadziła kontrolę oświadczeń majątkowych mera miasta Oczaków (obwód mikołajowski), w wyniku czego stwierdziła znamiona nielegalnego wzbogacenia się na ponad 12 milionów hrywien (1,2 mln zł) oraz oznaki składania fałszywych informacji. NAZK powiadomiło o sprawie ukraińską policję.

Według śledczych, po wybuchu wojny z Rosją w 2022 r. mer Oczakowa wraz żoną nabył nieruchomość w Hiszpanii, wartą ponad 5 mln hrywien oraz rzekomo otrzymał od matki darowizny w kwocie ponad 12 mln hrywien, co znacznie przekraczało dochody kobiety. Na konto żony polityka miały wpłynąć setki tysięcy hrywien od przedsiębiorcy, który wielokrotnie wykonywał pracę na rzecz Urzędu Miasta Oczaków. Z ustaleń wynika, że żona mera wydała te pieniądze na ubrania. Od 2020 r. merem Oczakowa jest Serhij Byczkow.

Opublikowany został dekret, z którego wynika, że prezydent Rosji Władimir Putin nakazał, by we flotach rosyjskich przewoźników lotniczych do 2030 roku co najmniej 50 proc. maszyn stanowiły samoloty rosyjskie.

Ministerstwa Obrony Ukrainy poinformowało, że Łotwa przekazała Ukrainie sprzęt łączności o wartości ok. 100 tys. euro (430 tys. zł), który ma pomóc w zapewnieniu brygadom łączności na szczeblu taktycznym. Wcześniej Łotwa przekazała Ukrainie laptopy.

O przechwyceniu rosyjskiego samolotu rozpoznawczego poinformowało Dowództwo Operacyjne.

Czytaj więcej

Polskie myśliwce przechwyciły rosyjski samolot. Dowództwo Operacyjne wydało komunikat

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 64 starć bojowych.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach sumskim, charkowskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.

Ukraińcy podali też, że Rosjanie nie rezygnują z prób wyparcia wojsk ukraińskich z przyczółków na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński). W tym rejonie w ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli przy wsparciu lotnictwa przeprowadzić dwa nieudane ataki na ukraińskie pozycje w pobliżu wsi Krynki.

W ciągu dnia wojska rosyjskie dwukrotnie ostrzelały rejon nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim za pomocą artylerii, w tym regionie odnotowano też 14 ataków rosyjskich dronów - podał szef lokalnych władz obwodowych Serhij Łysak. Poinformował, że ranne zostały cztery osoby - kobiety w wieku 91 i 50 lat oraz mężczyźni w wieku 40 i 37 lat. Stan jednej z osób rannych jest ciężki. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało kilkanaście budynków, jeden samochód został zniszczony.

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo oraz wojska rakietowe przeprowadziły pięć uderzeń na obszary koncentracji sił rosyjskich - podało ukraińskie dowództwo. W komunikacie czytamy, że uderzono także w rosyjskie stanowisko dowodzenia oraz 2S4 Tulipan, moździerz samobieżny kalibru 240 mm.

Minister obrony Ukrainy Rustem Umerow odbył cotygodniową rozmowę telefoniczną z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem i szczegółowo poinformował go o aktualnej sytuacji na froncie. Umerow napisał w mediach społecznościowych, że w rozmowie "szczególny nacisk położono na konieczność pozyskania dodatkowych rakiet dla systemów obrony powietrznej".

Szef chersońskiej obwodowej administracji wojskowej Ołeksandr Prokudin przekazał, że wieczorem wojska rosyjskie ostrzelały dzielnicę mieszkalną w centralnej części Chersonia. Zaznaczył, że wśród mieszkańców nie było rannych ani zabitych. Kilka budynków zostało zniszczonych, w innych uszkodzone zostały okna - podał Prokudin.

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie jeden atak rakietowy, 40 uderzeń z powietrza oraz 72 ataki za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Według tego źródła, w wyniku działań wojsk rosyjskich wśród ludności cywilnej byli ranni, odnotowano również uszkodzenia prywatnych budynków mieszkalnych oraz innej infrastruktury.

MSW Ukrainy podało, że w Chersoniu z powodu rosyjskiego ostrzału spłonęły cztery budynki mieszkalne. "Strażacy szybko ugasili ogień" - czytamy.

Ukraińcy powstrzymują rosyjskie konwoje rozrzucanymi na drogach kawałkami zaostrzonych prętów, które kształtem przypominają kotwicę. Później do akcji wkraczają ukraińskie drony.

Czytaj więcej

Prymitywna broń ze starożytności sieje spustoszenie wśród Rosjan. Drony kończą dzieło

Wieczorem mieszkaniec Zełenodolśka (obwód dniepropietrowski) został ranny w wyniku ataku rosyjskiego drona. Uszkodzone zostały budynki mieszkalne - podał szef lokalnych władz Serhij Łysak dodając, że 56-latek trafił do szpitala.

Przywódcy Rosji i Białorusi mają w środę rozmawiać w Moskwie. Aleksander Łukaszenko przekazał, że tematem rozmowy ma być kwestia niestrategicznej broni jądrowej.

Czytaj więcej

Niestrategiczna broń jądrowa. Aleksander Łukaszenko zapowiada "ostateczną decyzję"

Serhij Łysak poinformował, że liczba rannych w rosyjskich atakach na terenie rejonu nikopolskiego wzrosła do sześciu. "W jednym z uderzeń wroga ranna została 6-letnia dziewczynka i 51-letni mężczyzna" - oświadczył szef obwodowej administracji wojskowej zaznaczając, że poszkodowana dwójka otrzymała pomoc medyczną i nie wymagała przewiezienia do szpitala.

Biuro prasowe ukraińskiego rządu podało, że premier Ukrainy Denys Szmyhal w rozmowie z szefem rządu Bułgarii Dimityrem Gławczewem omówił "potrzeby wojskowe Ukrainy", wspominając m.in. o artylerii, amunicji i obronie powietrznej. Tematem rozmów był też zaplanowany na czerwiec szczyt pokojowy w Szwajcarii, na który nie zaproszono Rosji. Według relacji strony ukraińskiej, Gławczew zapewnił, iż Bułgaria będzie nadal pomagać Ukrainie.

Siły Powietrzne Ukrainy podały, że Rosjanie wystrzelili w obwodzie kurskim grupę dronów, która kieruje się na południowy zachód. Wcześniej ukraińskie wojsko ostrzegało o groźnie ataku rosyjskich bezzałogowców w obwodach zaporoskim i dniepropetrowskim.

Ukraińska Prokuratura Generalna podała, że śledczy sprawdzili szczątki 21 z ok. 50 północnokoreańskich pocisków balistycznych, wystrzelonych przez wojska rosyjskie w okresie od końca grudnia do końca lutego. Prokurator generalny Ukrainy Andrij Kostin przekazał agencji Reutera, że wskaźnik awaryjności północnokoreańskich pocisków wydaje się być wysoki. "Około połowa północnokoreańskich rakiet zeszła z zaprogramowanej trajektorii i eksplodowała w powietrzu" - poinformowała prokuratura.

Wcześniej pojawiły się potwierdzone doniesienia, że rakieta balistyczna Hwasong-11 (KN-23) spadła na Charków. Według ukraińskich śledczych, ostatni potwierdzony przypadek użycia tej broni przez Rosję przeciw celom na Ukrainie miał miejsce 27 lutego.

Przedstawiciel okupacyjnych władz obwodu ługańskiego, Leonid Pasiecznik, podał, że wojska ukraińskie zaatakowały skład paliw na przedmieściach Ługańska, w wyniku czego wybuchł pożar. Kijów nie zabrał w tej sprawie głosu. Ukraińscy blogerzy zajmujący się wojskiem poinformowali o uderzeniu. Przedstawiciel zainstalowanych przez Rosję władz okupowanej części obwodu zaporoskiego, Władimir Rogow, podał w mediach społecznościowych, że - według wstępnych danych - do ataku wykorzystano rakiety ATACMS o zasięgu 300 km "z nowej dostawy USA".

Sumska Obwodowa Administracja Wojskowa podała, że w ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie dziesięć razy ostrzeliwały tereny przygraniczne regionu. Odnotowano 49 eksplozji, brak doniesień o osobach poszkodowanych.

W Biełgorodzie i obwodzie biełgorodzkim ogłoszono alarm powietrzny - poinformował gubernator Wiaczesław Gładkow, apelując do mieszkańców, by nie zbliżali się do okien i schronili w bezpiecznym miejscu.

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 805

2024-05-07T02:41:25Z dg43tfdfdgfd