PROBLEMY KADROWE W POLICJI. KGP ANALIZUJE MOżLIWOśCI, W TYM ZATRUDNIANIE CUDZOZIEMCóW

Komenda Główna Policji rozważa możliwość zatrudnienia cudzoziemców - ustaliło RMF FM. Jak przedstawia to KGP, takie rozwiązanie miałoby pomóc z brakami kadrowymi, ale mogłoby przynieść także korzyści dla policji pod innymi względami. To jednak niejedyne pomysły na rozwiązanie trapiącego największą polską służbę mundurową kryzysu kadrowego.

Jak wynika z wyliczeń MSWiA, w policji w całym kraju brakuje ponad 16 tysięcy funkcjonariuszy. Z jednej strony to efekt zwiększenia liczby etatów, a z drugiej masowych odejść. Tylko w ubiegłym roku odeszło aż 9 tysięcy policjantów. Braki odczuwalne są w prewencji, pionie kryminalnym, a także drogówce - informuje z kolei "Rzeczpospolita". - To największy kryzys w policji od ćwierć wieku - ocenił w rozmowie z dziennikiem Andrzej Szary, wiceprzewodniczący NSZZ Policjantów. Zarówno w MSWiA, jak i w Komendzie Głównej Policji analizowane są możliwości, które mogłyby pomóc rozwiązać ten problem. 

Zobacz wideo Były szef więziennictwa, Paweł Moczydłowski, krytycznie o polskich służbach: Tego cyrku nie da się wyjaśnić [Oskarżam. Kryminalny cykl Gazeta.pl]

Cudzoziemcy w Policji? To jedno z rozwiązań rozważanych przez KGP

Zgodnie z ustawą o policji aktualnie służbę w tej formacji pełnić mogą tylko polscy obywatele. Niewykluczone, że niedługo może się to zmienić. Jak informuje RMF FM, rozważana jest możliwość przyjmowania także i cudzoziemców. Przede wszystkim w kręgu zainteresowania KGP są obywatele Ukrainy, Białorusi czy Gruzji, ale nie tylko. 

Komenda Główna Policji w rozmowie ze stacją tłumaczy, że z jednej strony chodzi o pokonanie kryzysu kadrowego. Z drugiej strony pomysłodawcy uważają, że mogłoby to pomóc w rozpoznaniu uwarunkowań kulturowych migrantów, którzy przybywają do naszego kraju oraz rozpoznaniu specyfiki przestępczości wśród tych osób. Potencjalni kandydaci mogliby znaleźć zatrudnienie nie tylko na policyjnych etatach, ale pełnić także rolę np. konsultantów. Na ten moment nie zapadły jednak żadne ostateczne decyzje, a KGP jedynie analizuje różne możliwości. 

Policja w sieci. Ruszyły aspiranckie kursy on-line. Powstanie też specjalna strona dla kandydatów

Tymczasem w policji wdrażane są już inne rozwiązania, które mogłyby rozwiązać problemy kadrowe. Od teraz aspiranci i podoficerowie mogą uczestniczyć w kursach zdalnie. Dzięki temu zwalniają się miejsca w szkołach policyjnych, a placówki mogą przyjąć więcej adeptów. KGP zapewnia, że takie rozwiązanie nie będzie miało wpływu na jakość szkolenia, ponieważ dotyczy to tylko kursów teoretycznych. Także egzaminy będą nadal prowadzone w formie tradycyjnej. 

RMF informuje także o nowym portalu skierowanym do osób chcących dołączyć do policji, który ma zostać uruchomiony lada dzień. Na stronie będzie można znaleźć przede wszystkim podstawowe informacje dotyczące struktury i działania formacji oraz kwestii zatrudnienia. 

MSWiA walczy z brakami kadrowymi w policji. Absolwenci tych szkół będą mieli większe szanse na zatrudnienie

Działania podejmuje też Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. W resorcie przygotowano projekt nowelizacji ustawy o policji, prawa oświatowego oraz ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Według proponowanych zmian absolwenci klas mundurowych, jeśli zgłoszą się do służby w policji, będą zwolnieni z testu wiedzy, a test sprawności fizycznej przejdą jeszcze w szkole. Projekt zakłada także łatwiejszy powrót do służby emerytowanych funkcjonariuszy. 

"Zasadniczym celem proponowanych zmian jest zwiększenie efektywności prowadzonych postępowań kwalifikacyjnych do służby w policji oraz stworzenie możliwości pozyskania do niej jak największej liczby kandydatów odpowiadających potrzebom służby w formacjach mundurowych, takich jak policja" (…). Chodzi o sposób prowadzenia postępowań kwalifikacyjnych w stosunku do absolwentów tzw. klas mundurowych oraz byłych funkcjonariuszy policji. Resort, dla kandydatów spełniających określone przepisami kryteria, które z punktu widzenia potrzeb służby są istotne i pożądane, zamierza stworzyć dogodniejsze warunki" - czytamy w uzasadnieniu projektu. 

2024-04-18T17:41:01Z dg43tfdfdgfd