GRANICę USA-MEKSYK PRZEKRACZA CORAZ WIęCEJ OSóB. PROFIL IMIGRACJI SIę ZMIENIA

Zmienia się oblicze migracji na południowej granicy USA. Jak podaje NBC News, na podstawie danych Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego, migranci przybywają teraz z czterech kontynentów, a nie tylko z sąsiednich państw. System migracyjny USA, który ostatnio modyfikowano w 1996 r., nie jest przygotowany na taką sytuację.

Dlaczego to jest ważne

Zmiana profilu migrantów przekraczających południową granicę USA ma znaczący wpływ na politykę migracyjną kraju. Przed pandemią Covid-19, 90% migrantów pochodziło z Meksyku, Gwatemali, Hondurasu i Salwadoru. Teraz ta grupa stanowi tylko połowę, a drugie 50 proc. pochodzi z odleglejszych części świata.

Kto teraz przekracza granicę

Najliczniejszą grupę stanowią obecnie migranci z krajów Ameryki Południowej. W 2023 r. zatrzymano niemal 400 razy więcej Kolumbijczyków niż cztery lata wcześniej. Liczba migrantów z Chin i Indii wzrosła odpowiednio ponad 11-krotnie i pięciokrotnie.

Jakie są przyczyny zmian

Migracje są organizowane przez transkontynentalne sieci przemytnicze, które specjalizują się w konkretnych narodowościach. Branża przemytnicza rozkwitła dzięki nowym technologiom. Migranci na całym świecie są obecnie wyposażeni w tanie smartfony, które umożliwiają bezproblemową komunikację i płatności.

— Nasz system nie jest przygotowany do radzenia sobie z migracją w obecnej postaci – powiedział szef Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego Alejandro Mayorkas. — Mamy system, który zmodyfikowano ostatnio w 1996 r. Teraz mamy rok 2024. Świat się zmienił.

Według Theresy Cardinal Brown, analityczki amerykańskiej organizacji Bipartisan Policy Centre, kraje należy przekonać do przeciwdziałania migracji, choćby poprzez ograniczenie wydawania wiz. Jednak wiele państw, zwłaszcza tych historycznie wrogich USA, nie jest chętne do współpracy. — Jesteśmy w punkcie zwrotnym – powiedziała Brown. — Musimy uznać, że to, co dzieje się na naszej granicy, to mikrokosmos tego, co dzieje się wszędzie. To nie jest problem granicy amerykańsko-meksykańskiej. To problem ogólnoświatowy.

Czytaj też:

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-05-05T22:16:34Z dg43tfdfdgfd