EGZAMIN óSMOKLASISTY 2024. KIEDY SIę ODBYWA, KIEDY WYNIKI? CO MOżNA ZABRAć NA SALę? [HARMONOGRAM]

Choć dla wielu majówka to czas wypoczynku, uczniowie ósmych klas szkół podstawowych powoli przygotowują się do sprawdzianu wiedzy. Kiedy odbywają się egzaminy ósmoklasisty? Co zdający mogą wnieść ze sobą na salę?

Już niedługo rozpoczną się egzaminy ósmoklasisty. Przedstawiamy najważniejsze informacje, o których powinni pamiętać uczniowie oraz ich bliscy. 

Zobacz wideo Koniec prac domowych - ciąg dalszy kontrowersji. Analizujemy w "Co to będzie"

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty 2024. Kiedy wyniki?

W przypadku uczniów szkół dla dzieci i młodzieży oraz szkół dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze wiosennym, egzamin ósmoklasisty w terminie głównym wypada:

  • z języka polskiego: 14 maja (wtorek) o godz. 9:00;
  • z matematyki: 15 maja (środa) o godz. 9:00;
  • z języka obcego nowożytnego: 16 maja (czwartek) o godz. 9:00.

Terminy dodatkowe przypadają natomiast (kolejno) na 10, 11 i 12 czerwca, także o godzinie 9:00.

W przypadku uczniów szkół dla dorosłych, w których nauka kończy się w semestrze jesiennym, egzamin ósmoklasisty odbywał się między 10 a 12 stycznia w terminie głównym. Terminy dodatkowe planowane są między 14 a 16 maja o godz. 9:00.

Wyniki egzaminu przeprowadzanego w maju i czerwcu zostaną ogłoszone 3 lipca.

Egzamin ósmoklasisty - ile potrwa? 

Ile potrwa egzamin ósmoklasisty? Wszystko zależy od przedmiotu. W przypadku standardowego arkusza wyniesie on:

  • z języka polskiego - 120 minut;
  • z matematyki - 100 minut;
  • z języka obcego nowożytnego - 90 minut.

Co zdający powinien zabrać na egzamin ósmoklasisty?

Centralna Komisja Egzaminacyjna jasno podaje, co uczniowie mogą mieć z sobą na sali podczas każdego z egzaminów ósmoklasisty. W przypadku każdego z przedmiotów jest to długopis lub pióro z czarnym tuszem. Dodatkowo podczas egzaminu z matematyki zdający powinien mieć z sobą także linijkę. "Rysunki - jeżeli trzeba je wykonać - zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem" - podkreśla CKE.

Istnieje także lista dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty - są to m.in. osoby niewidome i słabowidzące, uczniowie, którzy mają trudności adaptacyjne w związku z wcześniejszym kształceniem za granicą, uczniowie z Ukrainy, zdający z opinią z poradni psychologiczno-pedagogicznej o dyskalkulii. Pełną rozpiskę znaleźć można na stronie CKE.

2024-05-02T05:10:03Z dg43tfdfdgfd