DZIECKO MOżE PRZYSTąPIć DO PIERWSZEJ KOMUNII WCZEśNIEJ? ZASKAKUJąCA ODPOWIEDź KSIęDZA

W Polsce dzieci do pierwszej komunii przystępują w okresie od końca kwietnia do czerwca, jednak zazwyczaj najwięcej uroczystości odbywa się w maju. Sakrament przyjmują uczniowie trzeciej klasy podstawówki, a więc dzieci mające dziewięć lat. Ale okazuje się, że w pewnych sytuacjach pierwszą komunię można przyjąć wcześniej. Ksiądz wyjaśnia.

W Kościele katolickim przystąpienie do pierwszej komunii świętej jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego chrześcijanina. I chociaż tradycyjnie ma to miejsce, gdy dziecko ma dziewięć lat, są pewne wyjątki.

Pierwsza komunia święta. Kiedy przystępuje się do sakramentu?

Obecnie pierwsza komunia jest drugim sakramentem, do jakiego dziecko przystępuje w Kościele katolickim. Jednak nie wszyscy wiedza, że zgodnie z nauką Kościoła nie było tak od początku. "Pierwszym etapem jest chrzest, drugim według logiki katechizmowej, czyli nauczania Kościoła, bierzmowanie, a trzecim eucharystia" — tłumaczy PAP konsultor Komisji Wychowania Katolickiego KEP ks. prof. Piotr Tomasik.

Jak wyjaśnił, przesunięcie pierwszej komunii przed bierzmowanie jest wynikiem nauczania papieża Piusa X, który był zwolennikiem częstej i wcześniejszej komunii św. W 1910 r. wydał on dekret, który umożliwił kilkuletnim dzieciom przystępowanie do komunii — "warunkiem jest zrozumienie przez nie, że spożywają Ciało Pańskie, a nie zwykły chleb".

Dzieci mogą przystąpić do pierwszej komunii wcześniej

W Polsce od kilku lat pierwszą komunię przyjmuje się w wieku dziewięciu lat. Wcześniej dzieci przystępowały do sakramentu w drugiej klasie podstawówki, a więc ośmiolatkowie, jednak wiek został przesunięty w związku z planowaną reformą szkolną.

Mimo że państwo wycofało się z planów, Kościół utrzymał tę zmianę, a programy do lekcji religii zakładają, że dzieci przystąpią do pierwszej komunii w trzeciej klasie.

Jak w rozmowie z PAP wyjaśnił ks. Tomasik, istnieje możliwość wcześniejszej komunii świętej. Kto może przystąpić do pierwszej komunii wcześniej? Taka sytuacja jest możliwa, gdy "rodzice tego pragną a dziecko jest dojrzałe i odpowiednio przygotowane".

Takie sytuacje zdarzały się do tej pory głównie na Śląsku, ale obecnie pojawiają się także w innych częściach Polski. "Decyzja zawsze pozostaje jednak w gestii proboszcza danej parafii." — podkreśla ks. Tomasik.

Źródło: PAP

Pieniądze na komunię świętą? Znany ksiądz mówi o "życzliwości dla dziecka"

TOP 5 prezentów komunijnych. Są na każdą kieszeń

Tak zarabia ojciec Rydzyk. Podarki na komunię w zaskakujących cenach

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-05-05T12:56:19Z dg43tfdfdgfd