DRAMATYCZNA SYTUACJA W KANALE GLIWICKIM. WYCIąGNIęTO 1,5 TONY śNIęTYCH RYB

Kanał Gliwicki jest przepełniony śniętymi rybami. Co spowodowało tak dramatyczną sytuację? Możliwe, że doszło do zakwitu złotej algi.

Jak podaje RMF24, na Kanale Gliwickim zarządzono I stopień zagrożenia, co ma związek z obserwowaniem rozwoju złotej algi. Poinformował o tym w rozmowie z rozgłośnią p.o. dyrektor biura wojewody opolskiego Jarosław Draguć. Woda jest od niedawna poddawana badaniom – ok. dwa razy w tygodniu.

Martwe ryby. Przyczyną algi?

W kanale znajduje się obecnie mnóstwo martwych ryb. Od 29 kwietnia do 6 maja – jak podają dziennikarze radia – oczyszczano opolski odcinek kanału, z którego wyciągnięto niemal półtorej tony śniętych stworzeń.

Nieżywe ryby zaczęły być widywane przez świadków, którzy informowali o tym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Wieści spływały do ekspertów od końca kwietnia.

W tym momencie nie zdecydowano o ograniczeniu korzystania z wód zarówno kanału, Odry, jak i jej starozrzeczy – podaje RMF24. Jeśli jednak sytuacja będzie się nasilała, niewykluczone, że wojewoda opolski wprowadzi zakaz.

Katastrofa na Odrze. Ryby „pływały w agonii”

Warto przypomnieć przy okazji katastrofę, do której doszło dwa lata temu na Odrze. W 2022 roku, w wyniku toksyn wydzielanych przez złote algi, doszło do masowego śnięcia ryb, małży i ślimaków. Jak opisywał wówczas na Facebooku sytuację senator Koalicji Obywatelskiej Wadim Tyszkiewicz – były prezydent Nowej Soli – „ryby, które nie padły, pływały w agonii”. „Ogromne bolenie, szczupaki, które pływają jak w amoku, łapiąc tlen z powierzchni wody. Ryb było setki. Woda w rzece mętna z kożuchami piany o zapachu chloru i szamba. Padniętych ryb są tysiące” – informował.

Ale czym tak właściwie są złote algi? To mikroorganizmy jednokomórkowe, które charakteryzuje – jak sama nazwa wskazuje – złoty lub żółty kolor – który zawdzięczają chloroplastom. Ciężko je zidentyfikować, nim zaczną się namnażać – podaje serwis sgs.com.

Niestety – gdy zakwitają, uwalniają toksyny – prymezyny – które mają szereg niepożądanych działań. W ich wyniku dochodzi m.in. do śmierci ryb.

Ponad 100 identycznych domów pod Ożarowem Maz. Internauci przecierali oczy

Przerażające sceny w Radomiu. „Sprawca wpadł w złość” i postrzelił psa

2024-05-07T20:24:59Z dg43tfdfdgfd