DONALD TUSK ZAWIESIł BURMISTRZA. AWANTURA I PROTEST W RATUSZU. "DECYZJA BEZPRAWNA"

Premier Donald Tusk zawiesił nowego burmistrza Pułtuska Krzysztofa Nuszkiewicza, a do pełnienia obowiązków włodarza miasta wyznaczył Marzenę Cendrowską, radną z PO. Z decyzją Tuska nie zgadza się wielu mieszkańców, którzy we wtorek pojawili się w ratuszu, aby zaprotestować przeciwko nagłej i zaskakującej zmianie. Sam Nuszkiewicz, związany w przeszłości z PSL, zapowiada zaskarżenie decyzji premiera.

Premier zawiesił burmistrza Pułtuska Krzysztofa Nuszkiewicza

Nieoczekiwany przebieg miała inauguracyjna sesja Rady Miasta w

Pułtusku

. Chwilę przed jej rozpoczęciem, w lokalnych mediach gruchnęła informacja o tym, że burmistrz-elekt, wybrany przez mieszkańców 21 kwietnia, został zawieszony przez premiera

Donalda Tuska

. Jednocześnie szef rządu wyznaczył do pełnienia obowiązków włodarza miasta Marzenę Cendrowską z

Platformy Obywatelskiej

, która w ostatnich wyborach na burmistrza zajęła czwarte miejsce.

"Prezes rady Ministrów, na podstawie art. 28 a, z związku z art. 28 g ust. 1 pkt 5 oraz ust. 3A ustawy z dnia 28 marca 1990 roku o samorządzie gminnym (DZ.U. Z 2024 r., poz. 609), wyznaczam Panią Marzenę Cendrowską z dniem 7 maja 2024 r.do wykonywania zadań i kompetencji Burmistrza Miasta Pułtusk, w okresie zawieszenia czynności służbowych Burmistrza Miasta Pułtusk Pana Krzysztofa Nuszkiewicza, jednak nie dłużej, niż do dnia wygaśnięcia mandatu burmistrza" - czytamy w dokumencie.

Mimo to Krzysztof Nuszkiewicz pojawił się w ratuszu, przekonując, że jest legalnie wybranym burmistrzem i zamierza złożyć przewidziane w prawie ślubowanie. Wraz z nim do urzędu przybyła grupa kilkudziesięciu mieszkańców, którzy protestowali przeciwko takiemu obrotowi spraw. - Co to za demokracja?! Wybraliśmy pana Nuszkiewicza, a rządzić będzie pani Cendrowska? - pytali zdenerwowani pułtuszczanie. Radni nie wiedzieli, jak wyjaśnić mieszkańcom to zamieszanie.

Redakcja poleca

Specjalna narada pod przewodnictwem premiera. Tematem wpływy Rosji i Białorusi w Polsce

Kierwiński reaguje na "olbrzymią machinę hejtu". Zapowiada "zwalczanie łajdactw PiS"

Kuriozalna sytuacja w pułtuskim ratuszu. Awantura i protest mieszkańców

Sesja pułtuskiego samorządu miała kuriozalny przebieg. Najpierw dotychczasowy burmistrz Wojciech Gregorczyk dokonał symbolicznego przekazania kluczy do bram miasta Marzenie Cendrowskiej. Całą sytuację obserwował siedzący na sali Krzysztof Nuszkiewicz. Jak mówił, gotowy do objęcia funkcji.

- Ze swojej strony postaram się zrobić wszystko, aby państwo radni oraz mieszkańcy Pułtuska byli usatysfakcjonowani z mojej pracy, nieważne, ile ona potrwa - zapowiedziała Marzena Cendrowska.

Krzysztof Nuszkiewicz był jednak nieugięty i pod koniec sesji pojawił się na mównicy, aby złożyć ślubowanie, na co grupa jego zwolenników zareagowała brawami i okrzykami: "Krzysztof, Krzysztof!". Na sali wśród radnych odczuwalna była konsternacja.

Nuszkiewicz: Będę skarżył tę decyzję premiera i czekam na szybki powrót

- Nie wiem, jak to skomentować. Jest to niezgodne z prawem. Ja złożyłem w dniu dzisiejszym ślubowanie, dotrzymując terminów. Będę skarżył tę decyzję premiera i czekam na szybki powrót. A tak naprawdę czeka na to ponad 5 tys. mieszkańców, którzy wybrali mnie na burmistrza miasta Pułtusk - powiedział RadioZET.pl Krzysztof Nuszkiewicz.

Sytuacja z prawnego punktu widzenia budzi wątpliwości, bo premier zawiesił Nuszkiewicza zanim ten złożył ślubowanie, a więc gdy formalnie nie objął jeszcze funkcji burmistrza. Podobna historia miała miejsce w ostatnich dniach we Wrześni w woj. wielkopolskim, ale tamtejszy włodarz Tomasz Kałużny zdążył złożyć ślubowanie.

Dlaczego premier zawiesił burmistrza Pułtuska?

Na początku 2018 roku CBA zatrzymało Krzysztofa Nuszkiewicza (ówczesnego burmistrza Pułtuska - red.) i kilka innych osób w ramach postępowania ws. korupcji i ustawiania przetargów. Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła burmistrzowi zarzuty, a 1 lutego 2018 r. Sąd Rejonowy w Białymstoku aresztował Nuszkiewicza na trzy miesiące. Proces w jego sprawie ruszył w styczniu 2024 roku. Nuszkiewicz konsekwentnie utrzymuje, że jest niewinny, a cała sprawa ma charakter wyłącznie polityczny.

Jak czytamy w uzasadnieniu wojewody mazowieckiego, Prokuratura Regionalna w Białymstoku, postanowieniem z dnia 14 listopada 2018 r. zastosowała wobec Krzysztofa Nuszkiewicza nieizolowany środek zapobiegawczy w postaci zakazu wykonywania czynności służbowych związanych z organizacją i przeprowadzaniem postępowań i udzielaniem zamówień publicznych. Zawieszenie w czynnościach służbowych, zgodnie z art. 28 g ust. 1 pkt 5 ustawy o samorządzie gminnym, stanowi przemijającą przeszkodę w wykonywaniu zadań i obowiązków burmistrza. Z uwagi na fakt, że w wyborach samorządowych przeprowadzonych w dniu 21 kwietnia 2024 r. mandat Burmistrza Miasta Pułtusk uzyskał zawieszony w czynnościach służbowych Pan Krzysztof Nuszkiewicz, we wskazanej jednostce zaistniała sytuacja określona w art. 28g ust. 3a ustawy.

W ostatnich

wyborach samorządowych

Krzysztof Nuszkiewicz, startując z własnego komitetu, uzyskał w drugiej turze 63,48 proc. głosów. Pokonał m.in. faworyzowanych kandydatów popieranych przez PiS i PSL, w tym dotychczasowego burmistrza. Marzena Cendrowska, popierana przez PO i Lewicę, nie weszła do drugiej tury. Zagłosowało na nią 7,36 proc. wyborców.

Źródło: Radio ZET

Nie przegap

2024-05-08T09:33:45Z dg43tfdfdgfd