DLACZEGO KATOLICY UNIEWAżNIAJą MAłżEńSTWA? OTO NAJCZęSTSZY POWóD

Kościół katolicki nie uznaje rozwodów, ale istnieje możliwość stwierdzenia nieważności małżeństwa. Jak wyjaśnia ks. prof. Wojciech Góralski, ekspert prawa kanonicznego, najczęstszym powodem jest niezdolność do małżeństwa z przyczyn natury psychicznej. Procesy takie mogą trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Termin "rozwód kościelny" jest mylący i niewłaściwy – wyjaśnia w rozmowie z PAP ks. prof. Góralski. Zgodnie z nauką Kościoła katolickiego małżeństwo jest nierozerwalne, a stwierdzenie nieważności małżeństwa jest deklaracją, że konkretne małżeństwo zostało zawarte nieważnie, a więc nigdy nie zaistniało.

Kodeks prawa kanonicznego wymienia trzy źródła, z których wypływa nieważność małżeństwa. Pierwszym są przeszkody, dla których małżeństwo może zostać zawarte nieważni. Drugim źródłem są tzw. wady zgody małżeńskiej. Trzecim jest niezachowanie formy kanonicznej zawarcia małżeństwa.

Wśród 12 przeszkód, dla których małżeństwo nie może zostać zawarte ważnie, są m.in.: zbyt młody wiek, impotencja, pokrewieństwo, powinowactwo, istniejący już węzeł małżeński, przyjęcie święceń lub złożenie wieczystych ślubów zakonnych, różnica religii czy małżonkobójstwo.

W praktyce jednak najczęstszym powodem stwierdzenia nieważności małżeństwa są tzw. wady zgody małżeńskiej. Najczęściej chodzi o niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich z przyczyn natury psychicznej.

Innymi źródłami nieważności małżeństwa mogą być celowe wprowadzenie w błąd przyszłego współmałżonka w ważnej sprawie, symulacja zgody małżeńskiej czy zawarcie małżeństwa warunkowo.

Kto unieważnia małżeństwo?

Sprawy o stwierdzenie nieważności małżeństwa rozpatruje diecezjalny sąd biskupi. Każdą sprawę rozpatruje trzech sędziów, którzy w wielu sprawach korzystają z eksperty z przygotowanych przez biegłych psychologów i psychiatrów. Po zamknięciu postępowania dowodowego sędziowie wydają wyrok wraz z uzasadnieniem.

Jeśli wyrok sądu potwierdzi, że małżeństwo zostało nieważnie zawarte, wówczas obie strony mogą w przyszłości zawrzeć sakramentalny związek małżeński z kimś innym. Jeśli jedna ze stron lub obrońca węzła małżeńskiego nie zgadza się z wyrokiem, może złożyć apelację do sądu drugiej instancji albo bezpośrednio do Roty Rzymskiej, która jest najwyższym sądem apelacyjnym od wyroków sądów biskupich.

Większość takich spraw kończy się wyrokiem stwierdzającym nieważność. Procesy te mogą trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od diecezji.

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-05-02T05:28:38Z dg43tfdfdgfd