CHCIAłA ZAPłACIć ZA ZAKUPY BANKNOTEM Z NAPISEM „SOUVENIR”. WEZWANO POLICJę

W jednym z marketów w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) klientka próbowała uregulować rachunek za poczynione zakupy przy pomocy nietypowego środka. Był nim fałszywy banknot 200-złotowy. Po zwróceniu uwagi przez kasjerkę kobieta zaprezentowała przy kasie kolejną nieprawdziwą gotówkę o tym samym nominale. Na miejsce wezwano policję.

Policjanci

z

Bolesławca

zabezpieczyli dwa fałszywe banknoty, którymi podczas zakupów w supermarkecie próbowała posłużyć się 63-letnia kobieta. Klientka sklepu usiłowała zapłacić nimi za wybrane przez siebie produkty oraz wprowadzić w błąd kasjerkę. Chciała zapłacić za zakupy fałszywym banknotem. Szybka reakcja kasjerki

Według relacji zamieszczonej w oficjalnej witrynie bolesławieckiej policji 63-latka wybrała produkty za prawie 70 złotych. Przy kasie chciała zapłacić

banknotem

o nominale 200 złotych, który podała kasjerce. Ta jednak dostrzegła na nim napis „souvenir” i od razu zareagowała, zwracając klientce uwagę na próbę rozliczenia się za pomocą „fałszywki”.

Niezrażona sytuacją 63-letnia kobieta wyciągnęła kolejny banknot, który również okazał się przedmiotem prezentowym. Na jego powierzchni umieszczono podobny do poprzedniego napis „souvenir”. Na miejsce wezwano policjantów, którzy ustalili, że klientka supermarketu działała z intencją wprowadzenia kasjerki w błąd poprzez użycie „fałszywek”. Podejrzana o oszustwo usłyszała zarzut. Grozi jej kara do 2 lat pozbawienia wolności.

Redakcja poleca

Korzystasz w ten sposób z bankomatu? Uwaga, możesz stracić gotówkę

Powyżej tej kwoty nie zapłacisz gotówką. Nowe przepisy nadchodzą

Puszczanie w obieg fałszywych pieniędzy. Kodeks karny mówi jasno

Kodeks karny

precyzuje kwestię fałszowania pieniędzy i papierów wartościowych, a także posługiwania się nimi oraz ich przechowywania. Art. 310 głosi: „Kto podrabia albo przerabia polski albo obcy pieniądz, polski albo obcy znak pieniężny, który został ustalony jako prawny środek płatniczy, jednak nie został jeszcze wprowadzony do obiegu [...] podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo karze 25 lat pozbawienia wolności. Kto pieniądz, inny środek płatniczy lub znak pieniężny albo dokument określone w § 1 puszcza w obieg albo go w takim celu przyjmuje, przechowuje, przewozi, przenosi, przesyła albo pomaga do jego zbycia lub ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Źródło: Radio ZET/boleslawiec.policja.gov.pl/sejm.gov.pl

Nie przegap

2024-04-24T08:24:01Z dg43tfdfdgfd