BROń NUKLEARNA W POLSCE? SZEF MON REAGUJE: PUBLICZNE DYSKUSJE RACZEJ NIE POMAGAJą

Władysław Kosiniak-Kamysz zabrał głos ws. potencjalnej obecności broni atomowej na terytorium Polski. - Ewentualne rozszerzenie programu Nuclear Sharing na wschodnią flankę NATO musi być decyzją sojuszniczą, a powściągliwość w tym zakresie jest wskazana - powiedział wicepremier i szef MON. Słowo "powściągliwość" wypowiedział aż dwukrotnie.

We wtorek w Polsce gościli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak. Liderzy spotkali się m.in. z premierem Donaldem Tuskiem oraz wicepremierem i ministrem obrony narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

Broń atomowa w Polsce? Szef MON zabrał głos

Szef MON pytany przez dziennikarzy w Sejmie o to, czy podczas rozmów poruszono temat programu Nuclear Sharing, odparł, że nie dyskutował o tym z premierem Sunakiem. - Sekretarz Generalny został o to zapytany, ale rozmowy na temat nie było - dodał.

Redakcja poleca

Tysiące samolotów z zagłuszanym sygnałem GPS. "Rosjanie robią to od dawna przy granicy NATO"

NATO zdecydowało ws. Ukrainy. "Pomoc jest już w drodze"

Wyjaśnił jednocześnie, że sprawa ta wymaga dużej staranności, poufności determinacji i działania sojuszniczego. - Jestem za zwiększaniem bezpieczeństwa Polski. Natomiast w tym obszarze, sprawy mają określone klauzule, a publiczne dyskusje na ten temat raczej nie pomagają - zaznaczył. Dodał, że budzi to w partnerach z Sojuszu Północnoatlantyckiego uzasadnioną powściągliwość.

- 6628ffe01fc9000059d26404

Dopytywany o to, czy w związku z tym negatywnie ocenia działania prezydenta Andrzeja Dudy, który wielokrotnie - również w publicznych wystąpieniach - zabiegał o włączenie Polski do programu NS, wicepremier odparł, że "w tym zakresie nie oceniam negatywnie prezydenta Dudy". - Wspieramy się w kwestiach związanych z bezpieczeństwem - zaznaczył.

Wczoraj rozmawiałem o tym z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jackiem Siewierą. Mamy wspólne zdanie: to musi być decyzja sojusznicza, a powściągliwość w tym zakresie jest wskazana

- Władysław Kosiniak-Kamysz

Nuclear Sharing to program NATO, będący elementem polityki Sojuszu w zakresie odstraszania jądrowego. Umożliwia on udostępnienie głowic jądrowych państwom członkowskim nieposiadającym własnej broni atomowej. Od listopada 2009 roku w ramach NS amerykańska broń nuklearna znajduje się na terenie Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji.

Źródło: Radio ZET/PAP

Nie przegap

2024-04-24T12:54:43Z dg43tfdfdgfd