POLACY BęDą BOGATSI OD BRYTYJCZYKóW? ZNANY DZIENNIK KWESTIONUJE SłOWA DONALDA TUSKA

Według brytyjskiego dziennika "Daily Telegraph", polska wizja wyprzedzenia Wielkiej Brytanii pod względem PKB na osobę przed 2030 r., przedstawiona przez premiera Donalda Tuska, jest bardziej skomplikowana niż mogłoby się wydawać. Dziennik zwraca uwagę, że taka prognoza zależy od wielu czynników, w tym kursów walutowych, a nie tylko od faktu, że Wielka Brytania opuściła Unię Europejską.

"Daily Telegraph" przypomina, że podobne prognozy były już składane w przeszłości, jak na przykład w 1987 r., kiedy Włochy na krótko wyprzedziły Wielką Brytanię pod względem PKB dzięki korzystnym zmianom kursów walutowych. Obecnie, PKB Włoch jest o 34 proc. niższe, a na osobę — o 20 proc.

Dziennik zwraca również uwagę, że pomimo obecnej różnicy w PKB na osobę między Polską a Wielką Brytanią, która wynosi mniej niż połowa, Polska musiałaby osiągnąć wzrost ponad 3 proc. rocznie, aby dogonić Wielką Brytanię. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę parytet siły nabywczej, Polacy są już bogatsi od Brytyjczyków — 49 tys. dol. wobec 47 tys., a ta różnica ma jeszcze wzrosnąć w ciągu najbliższych pięciu lat.

Brytyjski dziennik kwestionuje słowa Donalda Tuska

"Daily Telegraph" kwestionuje jednak przypisywanie różnicy w PKB członkostwu w Unii Europejskiej, jak to zrobił Tusk. Dziennik zauważa, że korzyści dla Polski nie wynikają tylko z członkostwa w UE, ale także z konkurencyjnej przewagi wynikającej z relatywnie taniej siły roboczej, co przyciągnęło wiele europejskich firm do zlokalizowania zakładów w Polsce.

Dziennik zwraca również uwagę na to, że sukces Polski nie powinien być umniejszany, ale przypomina, że jej dotychczasowe mocne strony mogą stać się jej słabościami w przyszłości, szczególnie w kontekście rosnącej zależności od rolnictwa i węgla.

"Daily Telegraph" podkreśla, że choć członkostwo w UE miało duży wpływ na sukces Polski, argument Tuska, że brytyjska gospodarka cierpi z powodu Brexitu, nie jest tak łatwy do udowodnienia. Dziennik zauważa, że trzy największe gospodarki UE — Niemcy, Francja i Włochy — radziły sobie równie źle, jeśli nie gorzej, niż Wielka Brytania po głosowaniu za brexitem.

Według prognoz MFW, Wielka Brytania będzie nadal osiągać wyższy wzrost od tych trzech krajów od przyszłego roku do końca dekady, choć różnice te są marginalne. "Innymi słowy, jeśli Polska ma wyprzedzić Wielką Brytanię pod względem dochodu na mieszkańca, to wyprzedzi również Francję, Niemcy i Włochy. Sugerowałoby to, że niezależnie od przyszłego sukcesu gospodarczego Polski, UE nie będzie już głównym wyjaśnieniem" — pisze "Daily Telegraph".

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-05-04T18:57:19Z dg43tfdfdgfd