KIEDY KSIąDZ MOżE NIE DOPUśCIć DZIECKA DO KOMUNII? RODZICU, LEPIEJ PAMIęTAJ O TYCH TRZECH POWODACH

Sezon komunijny w pełni. Wielu rodziców dzieci, które w tym roku przystępują do Pierwszej Komunii Świętej, jest w samym centrum organizacji tego ważnego wydarzenia. Rezerwują sale na imprezy, spisują umowy z fotografami, ustalają menu i zapraszają gości. Jednak to wszystko na nic, kiedy okazuje się, że ksiądz może nie dopuścić dziecka do komunii. Oto trzy powody, które podają duchowni.

Kiedy ksiądz może nie dopuścić dziecka do komunii? Czy ma do tego prawo? „"Każdy ochrzczony, jeśli tylko prawo tego nie zabrania, może i powinien być dopuszczony do Komunii Świętej" – czytamy w Kodeksie prawa kanonicznego, jednak czasem dzieje się tak, że duchowny odmawia dziecku przyjęcia sakramentu. Ma taką możliwość w przypadku braku spełnienia podstawowych warunków. Jakich? Wyjaśniamy.

Zobacz wideo Jakie prezenty daje się dziś na komunię? [SONDA]

Kiedy ksiądz może nie dopuścić dziecka do komunii? Oto powody

Niewielu rodziców wie, ale aby ich dziecko było dopuszczone do sakramentu komunii, muszą zostać spełnione trzy bardzo istotne powody. Jakie? Przede wszystkim maluch musi być ochrzczony. Jak podają statystyki, zdecydowana większość dzieci jest chrzczona w pierwszym roku swojego życia, ale znajdziemy także wyjątki. To głównie maluchy, które zostały ochrzczone na krótko przed przystąpieniem do Pierwszej Komunii Świętej.

Drugi z powodów dotyczy przede wszystkim rodziców i ich sytuacji rodzinnej. Otóż niewiele osób wie, ale duchowny, który podejrzewa (lub wie), że rodzice dziecka są niewierzący – może odmówić przystąpienia do sakramentu, bo to oni są odpowiedzialni za jego wychowanie w wierze katolickiej. "Jest przede wszystkim obowiązkiem rodziców oraz tych, którzy ich zastępują, jak również proboszcza troszczyć się, ażeby dzieci, po dojściu do używania rozumu, zostały odpowiednio przygotowane i jak najszybciej posiliły się tym Bożym pokarmem, po uprzedniej sakramentalnej spowiedzi" - podaje kodeks Prawa kanonicznego. "Warunkiem rozpoczęcia przygotowania dzieci do tych sakramentów jest złożenie przez rodziców (opiekunów) deklaracji uczestnictwa w przygotowaniu do sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Formularz deklaracji przygotowuje parafia, a powinien on zawierać niezbędne dane osobowe oraz zasady związane z przygotowaniem zarówno dzieci, jak i ich rodziców. Ważną sprawą jest, by przy zgłoszeniu dziecka proboszcz przeprowadził duszpasterską rozmowę z jego rodzicami" - czytamy w dokumencie zatwierdzonym przez Episkopat Polski odnośnie wskazań dotyczących przygotowań dzieci do przyjęcia i przeżycia sakramentu pokuty oraz Pierwszej Komunii Świętej.

Trzecim, równie ważnym warunkiem, który musi zostać spełniony, jest znajomość przez dziecko wszystkich podstawowych modlitw. Mowa oczywiście także o tzw. Małym Katechizmie i zbiorze wszystkich najważniejszych formuł modlitewnych. Przez ostatni rok przed przystąpieniem do komunii, dzieci uczą się ich na lekcjach religii, w czasie spotkań komunijnych, czy także w domu. Kto ich nie zna – może zostać niedopuszczony. "Dzieci wtedy można dopuścić do Komunii świętej, gdy posiadają wystarczające rozeznanie i są dokładnie przygotowane, tak by stosownie do swojej możliwości rozumiały tajemnicę Chrystusa oraz mogły z wiarą i pobożnością przyjąć Ciało Chrystusa" - czytamy w  kanonie 913. par.1 Prawa kanonicznego.

Twoje dziecko nie uczęszcza na lekcje religii? To duży problem

Trzy podstawowe warunki, które zostały wymienione, należą do tych podstawowych, jednak proboszcz parafii, który przygotowuje dzieci do przystąpienia przez nie do Pierwszej Komunii Świętej, może również odmówić tego, jeśli okaże się, że dany uczeń został przez rodziców wypisany z lekcji religii w szkole.

"Koniecznym warunkiem uczestnictwa w parafialnym przygotowaniu do Pierwszej Spowiedzi i Komunii Świętej jest uczęszczanie na lekcje religii w szkole. Odpowiedzialni za formację parafialną powinni się zatem upewnić, że ten warunek został spełniony" - czytamy w oficjalnym stanowisku Episkopatu Polski.

2024-03-29T09:32:35Z dg43tfdfdgfd