WKRóTCE TYSIąCE OSóB MOGą SPODZIEWAć SIę PODWYżEK. Są JEDNAK OGRANICZENIA

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych ogłosił, że ponad 112 tysięcy osób w całym kraju otrzyma podwyżkę specjalnego dodatku do emerytury. Decyzja dotyczy strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych. Jednak, mimo radosnej nowiny, istnieje pewien szczegół wart uwagi.

Konieczna waloryzacja świadczenia ratowniczego

Zgodnie z przepisami ustawy o ochotniczych strażach pożarnych, kwota świadczenia ratowniczego jest waloryzowana co roku na podstawie wskaźnika wynikającego z ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. To oznacza, że corocznie świadczenie podlega podwyżce zgodnie z ustalonym wskaźnikiem.

Czynne uczestnictwo i wiek emerytalny

Aby kwalifikować się do świadczenia ratowniczego, strażak ratownik OSP musi aktywnie uczestniczyć w działaniach ratowniczych przynajmniej raz w roku. Dodatkowo, muszą osiągnąć wiek emerytalny - 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Liczba beneficjentów podwyżek

W całym kraju 112 106 strażaków OSP zostanie objętych podwyżką dodatku do emerytury. Najwięcej osób uprawnionych do tego świadczenia znajduje się w województwach mazowieckim, wielkopolskim i lubelskim.

Decyzja o podwyżce specjalnego dodatku do emerytury dla strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych to ważny krok w uznaniu ich trudnej pracy i poświęcenia. Jednakże, zasady dotyczące kwalifikacji do tego świadczenia, takie jak czynne uczestnictwo i wiek emerytalny, pozostają niezmienne. Warto zauważyć, że waloryzacja kwoty świadczenia ratowniczego jest regularnym procesem, który zapewnia dostosowanie świadczenia do zmieniających się warunków życiowych.

Poznaj ciekawe grupy lokalne na Facebooku:

2024-04-18T05:53:36Z dg43tfdfdgfd