KRAKóW Z NAJWIęKSZą W KRAJU LICZBą ZWOLNIEń GRUPOWYCH. DALEKO KOLEJNE MIASTA

Głośne zwolnienia grupowe przechodzą przez cały kraj, ale okazuje się, że do tej pory największe żniwo zebrały w Krakowie. Już po dwóch miesiącach statystyki były gorsze niż w całym 2023 r. Wiemy, gdzie jeszcze cięcia są największe.

Kraków jest na czele niechlubnego zestawienia, podsumowującego pierwszy kwartał 2024 r. pod względem zwolnień grupowych. W styczniu i lutym prawie 1000 osób straciło pracę, co jest większym wynikiem niż w całym 2023 r. Wtedy na liczniku było 954 osób.

Raport Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie wskazuje, że w stolicy Małopolski pracę w zwolnieniach grupowych straciło w styczniu i lutym 986 osób. Na drugim miejscu znalazła się Warszawa — 627 osób, a dalej Olsztyn — 447 osób.

Zobacz także: Masowe zwolnienia w całej Polsce. Oto, gdzie tną etaty

W sumie w pierwszym kwartale 2024 r. w Krakowie zwolnieniami grupowymi objęto 1140 osób. Stopa bezrobocia na koniec marca wyniosła 2,1 proc.

Zwolnienia grupowe w Krakowie. Dlaczego?

Opracowanie wskazuje na kilka czynników, które mogły przyczynić się do wzrostu zwolnień grupowych. Są to długoterminowe skutki inflacji, wzrost minimalnej płacy, co prowadzi do wyższych kosztów zatrudnienia, oraz sezonowość.

Zobacz także: Prawda o zwolnieniach w Polsce. Prześledziliśmy statystyki z ostatniej dekady [WYKRESY]

Raport zwraca również uwagę na optymalizację procesów wewnętrznych w firmach, która wynika z postępu technicznego lub została wymuszona kwestiami społecznymi. Rozwój sztucznej inteligencji, która jest w stanie zastąpić pracę wykonywaną przez człowieka, również miał wpływ na zwolnienia grupowe.

Zwolnienia grupowe pod obserwacją

Dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie Marek Cebulak podkreślił, że wzrost liczby zwolnień grupowych na początku roku wymaga dalszych obserwacji.

"Jeśli skala zwolnień grupowych pozostanie znacząca, a przyrost osób bezrobotnych będzie notował niepokojące odczyty, będziemy reagować na bieżąco" — skomentował sprawę Marek Cebulak.

"Wierzę jednak, że Kraków od lat jest miejscem, które ciągle się rozwija i konkuruje o pracownika z największymi miastami nie tylko z Polski, ale i Europy. Mamy nadzieję, że jeżeli chodzi o rynek zatrudnienia, to pozostanie takim nadal" – dodał dyrektor GUP.

Dowiedz się jeszcze więcej. Sprawdź najnowsze newsy i bądź na bieżąco

2024-05-09T16:42:47Z dg43tfdfdgfd